DÜNYA
Giriş Tarihi : 18-02-2022 09:56   Güncelleme : 18-02-2022 09:56

İsrail: Suudileri ve Emirlikleri Yemen’e karşı korumaya hazırız..

Irkçı İsrail rejiminin istihbarat bakanı Elazer Stern, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun saldırılarından korumaya hazır olduklarını açıkladı.

İsrail: Suudileri ve Emirlikleri Yemen’e karşı korumaya hazırız..

Suudi haber sitelerinden İlaf’a demeç veren ırkçı İsrail rejiminin İstihbarat Bakanı Elazer Stern, Yemen’in saldırılarına karşı Birleşik Arap Emirlikleri’ni desteklediklerini ve Suudi Arabistan’ın da talep etmesi durumunda Suudilere yardım etmeye de hazır olduklarını söyledi.

Irkçı İsrail rejimi İstihbarat Bakanı Elazer Stern, Suudi Arabistan’le ve Körfez’deki diğer ülkelerle gizli ilişkilerinin bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

“Birleşik Arap Emirlikleri bizim dostumuz ve müttefikimizdir. Biz, barış isteyenlere karşı yapılan saldırıları anlıyoruz. Biz yıllar boyunca bunun sıkıntısını çektik ve Birleşik Arap Emirlikleri de şu an bu sıkıntıyı çekiyor, Suudi Arabistan da aynı şekilde… Biz Birleşik Arap Emirlikleri’ne kesinlikle yardım edeceğiz. Onlarla barış anlaşmamız var. Elimizden ne yardım gelirse onlardan esirgemeyeceğiz. Barış tüm alanlarda işbirliği demektir” dedi.

Irkçı İsrail rejiminin Birleşik Arap Emirlikleri’ne Yemenlilerin saldırıları karşısında istihbarat ve teknoloji desteği vereceğini belirten Elazer Stern, Suudi Arabistan, Kuveyt ve diğer Arap ülkeleriyle ilişkiler konusunda da şöyle dedi:

“Bize göre bu mümkün, bizler barış konusunda bölgeye sunabileceğimiz çok şeye sahibiz ve bunu gerçekleştirmek için çalışmalıyız. Ben Suudi Arabistan’la ilişkilerin neden gelişmediğine hayret ediyorum.”

Netanyahu’nun Suudilerle ilişkiler konusunda söyledikleri doğru

Irkçı İsrail rejiminin istihbarat bakanı Elazer Stern Suudilerle ilişkiler konusunda sözlerine şöyle devam etti:

“Ben Amerika’da öğrenim gördüm. Orada Körfez ülkelerinden arkadaşlarım vardı. Onları evimizde misafir ettik. Kuveytliler vardı, onlarla çok iyi dosttuk; ama şimdi yoklar. Biz bütün bölge ülkeleriyle dostluk istiyoruz. Biz Suudi Arabistan’la da iyi ilişkiler kurmak için çaba gösteriyoruz. Önceki Başbakan Netanyahu’nun bu ilişkilerle ilgil söyledikleri doğrudur.”

Suudi Arabistan’la ırkçı İsrail rejimi arasında Birleşik Arap Emirlikleri gibi resmi ilişkiler bulunmuyor; ancak iki taraf arasında kapsamlı ve gizli ilişkiler zaman zaman basına yansıyor.

Irkçı İsrail rejiminin eski başbakanı Benyamin Netanyahu’nun 2020 yılının Kasım ayında Suudi Arabistan’a giderek Suudi Veliahdı Muhammed bin Salman’la görüşmesi basından gizlenememişti.

Benyamin Netanyahu, 202 yılının Kasım ayında gizlice Suudi Arabistan'a giderek Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmüştü.

Uçakların izlediği rotadan dolayı ortaya çıkan bu ziyaretle ilgili olarak İsrail Ordusu radyosu, hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde Kızıldeniz kıyısındaki Neom kentinde yapılan üçlü görüşmeye İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad'ın başkanı Yossi Cohen'in de katıldığını belirtmişti.

Netanyahu: Sünni Arap devletleri Filistin konusunda Avrupa’dan daha gerçekçi

Irkçı İsrail rejiminin eski başbakanı Netanyahu, 2016 yılında Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada Avrupa ülkelerinin Filistin meselesi konusunda Araplardan örnek alması gerektiğini söylemişti.

Benyamin Netanyahu, “Sünni Arap devletleri İsrail-Filistin ihtilafı konusunda AB’den daha gerçekçi. Açıkça görülüyor ki Sünni Arap devletleri ve İsrail karşıt taraflarda değiller. Arap dünyasındaki birçok ülke, artık İsrail-Filistin çatışmasına Avrupa Birliği ülkelerinin çoğundan daha gerçekçi bir ışık altında bakıyor. Suudi Arabistan, İsrail’in bir düşman değil müttefik olduğunu görmektedir; çünkü ikisini de tehdit eden iki temel tehdit vardır, İran ve IŞİD’’ demişt

YDH

ZehraZehra