GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-02-2022 09:54   Güncelleme : 15-02-2022 08:12

Türkiye'yi terk eden doktorlar dünya basınının dilinde...

ABD'nin New York Times Gazetesi, Türkiye'deki çalışma şartlarından memnun olmayan doktorların son zamanlarda yoğun bir şekilde yurt dışına gittiğini sütunlarına taşıdı.

Türkiye'yi terk eden doktorlar dünya basınının dilinde...

Türkiye'de özellikle son birkaç yılda ekonominin son derece olumsuz gidişatı ve yüksek enflasyonla birlikte alım gücünün neredeyse tamamen tükenmesi bazı meslek grupları için yurt dışında çalışma seçeneğini cazip hale getirdi.

New York Times Gazetesi'nde yer alan bir haberde Türkiye'de görev yapan çok sayıda doktorun yoğun mesai saatleri, düşük ücretler ve fiziksel şiddet gibi sebeplerle yurt dışında çalışmak için girişimde bulunduğunu ortaya koydu.

Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a en çok oy kazandıran icraatlarından birinin Türkiye’deki sağlık sisteminin genişletilmesi olduğu, ancak hızla artan enflasyonla beraber maaşları asgari ücret düzeyine inen doktorların yurt dışında daha iyi şartlar aradığı bildirildi.

Doktorlar, özellikle koronavirüs salgınıyla birlikte ezici iş yükünden, çalışmalarının karşılığını alamamaktan ve mesleğe yönelik saygının azalmasıyla birlikte artan fiziksel şiddetten şikayet ediyor.

Habere göre, AKP iktidarının sağlık alanında yaptığı değişiklikler uzun süre meyvesini verdi. Türkiye’nin kaliteli tıp fakültelerine ve uzman doktorlara sahip olduğu ifade edilen haberde, bu sayede özel sağlık sektörünün geliştiği bildirildi.

Ancak sağlık sisteminde koronavirüs salgınıyla  birlikte artan stres, doktorların olağanüstü şartlarda çalışmasına, buna karşılık düşük ücret almalarına neden oldu. Türk Lirası’nın hızla değer kaybetmesi, ancak alım gücünün buna mukabil dengelenmemesi veya artırılmaması da en büyük etkenler arasında sayılıyor.

Gazetenin haberinde Türkiye'de görev yapmış birçok doktorun ifadelerine yer verilirken mevcut şartların düzeltilmemesi durumunda doktor göçünün artarak devam edebileceği ifade ediliyor.

Çin devletinin gazetesi Global Times da geçtiğimiz ay Türkiye’deki doktorların artık zorlandığına ve yurt dışına iş fırsatı kovalamaya gittiğine “Şiddet, düşük ücret, uzun çalışma saatleri Türkiye’nin sağlık çalışanlarını yıldırıyor” başlıklı haberinde yer vermişti.

Milli Gazete

ZehraZehra