GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-02-2022 10:30   Güncelleme : 05-02-2022 10:30

Tozkoparan halkının ranta karşı direnişi film oldu! (Video Haber)..

Tozkoparan Mahallesi sakinleri, kendilerine dayatılan kentsel dönüşüme karşı ortaya koydukları dayanışmayı, bu süreçte yaşadıkları haksızlıkları, çektikleri kısa filmle tüm Türkiye halkının dikkatine sundular.

Tozkoparan halkının ranta karşı direnişi film oldu! (Video Haber)..

İstanbul'un Güngören İlçesi'nin Tozkoparan Mahallesi'nde yaklaşık 1.5 yıldır süren mahalle halkının direnişi, kısa film oldu.

İslami Analiz'de yer alan habere göre: 21 Nisan 2020’de   Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle bir anda afet bölgesi ilan edilip hızlıca tahliye edilmeye çalışılan mahalle sakinleri, karara karşı çıkarak türlü baskılara rağmen evlerinden ayrılmadı.

Kentsel dönüşüme karşı olmayan ancak kendilerine sunulan projenin rantsal dönüşümü esas aldığını ve kendilerine sunulan ödeme yükünün altından kalkmayacaklarını savunan mahalle sakinlerinin elektrik, su ve doğalgaz gibi temel yaşam hakları dahi zaman zaman ellerinden alındı.

Yediden yetmişe, çoluk-çocuk herkes, parti ve herhangi bir grup ayrımı yapmaksızın bir araya gelerek, bu haksız müdahalelere karşı mahallelerindeki Barış Parkı'nda günlerce tepkisini ortaya koydu.

Mahalledeki direnişlerini hukuki zeminde de sürdüren Tozkoparan halkı, geçtiğimiz yıl temmuz ayında, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı almasıyla, bu alanda da başarılı oldu.

Kararın durdurulması için açılan mahkeme masrafları dahi, mahalle halkının kendi dayanışmasıyla yaptığı kermes gibi organizasyonlarla karşılandı.

Tozkoparan'da, ranta karşı gösterilen bu halk direnişi, herkese örnek oldu.

Mahalle sakinleri, bu süreçte yaşadıkları haksızlıkları, kendilerine sunulan tekliflerin arka planında yatan çıkar ağlarını, gösterdikleri dayanışmanın ayrıntılarını çektikleri kısa filmle tüm Türkiye halkının dikkatine sundular.

Filmin ismini de "Tozkoparant: Rantsal Dönüşüme Karşı Bir Dayanışma Hikayesi" koydular.

 

 

 

ZehraZehra