GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-02-2022 11:34   Güncelleme : 03-02-2022 11:38

Erdoğan'dan AİHM açıklaması: Bizim mahkemelerimizi tanımayanları biz tanımayız..

Erdoğan'dan AİHM açıklaması: Bizim mahkemelerimizi tanımayanları biz tanımayız..

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile gerilimin tırmandığı Ukrayna’ya ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu.

Atatürk Havalimanı'nda konuşan Erdoğan, Avrupa Konseyi'nin siyasi organı Bakanlar Komitesi’nin, Osman Kavala'nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına rağmen serbest bırakılmaması nedeniyle Ankara’ya karşı resmen ihlal prosedürü başlatması hakkında bir soruyu yanıtladı.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Kavala dosyasını AİHM'e havale etti
AİHM için "Bizim mahkemelerimizi tanımayanları biz de tanımayız" diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

 Özellikle Türkiye'nin başta ilk derece mahkemeleri olmak üzere, açık ve net söylüyorum, bizim mahkemelerimizi tanımayanları biz tanımayız. Şu anda mahkemelerimizin verdiği bir karar var, bu konuda AİHM ne demiş Avrupa Konseyi ne demiş bizi çok ilgilendirmiyor, kendi mahkemelerimize saygı duyulmasını bekliyoruz, bu saygıyı duymayanlara bizim de saygımız olmayacaktır.

Erdoğan’ın açıklamasından diğer öne çıkan başlıklar şöyle:

Rusya-Ukrayna gerilimi) Yakından takip ediyoruz. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğimizi her platformda dile getiriyoruz. Bir Karadeniz ülkesi olarak bölgede barışı hakim kılmak adına tüm tarafları itidalli olmaya ve diyaloğa davet ediyoruz.

Herzog Türkiye'ye geliyor

İsrail Cumhurbaşkanı'nın (Yitzak Hertzog) Türkiye ziyareti Mart ayının ortalarında gerçekleşecek; bu ziyaretle ikili ilişkilerimizi geleceğe yönelik olumlu anlamda çok daha farklı zemine oturtma gayreti içinde olacağız.

Edirne'de donarak ölen sığınmacılar

Yunanistan sınırında donarak ölen mülteciler) Bu insanların ölüme mahkum edilmesi Yunanistan'ın insanlara tavrının ne olduğu göstermesi bakımından çok önemli

Independent Türkçe

ZehraZehra