FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 29-01-2022 11:54   Güncelleme : 29-01-2022 11:54

İşte batıda fikir özgürlüğü: İngiltere'de, "Nehirden Denize Özgür Filistin" demek suç sayılacak!

Bir İngiliz bakan, Gazze merkezli Direniş Gruplarını desteklemek için slogan atan protestocuları ve Filistin destekçisi aktivistleri yasal işlemle karşı karşıya kalmakla ve yargılanmakla tehdit etti.

İşte batıda fikir özgürlüğü: İngiltere'de,

Batı'dan yine şaşırtmayan Filistin karşıtı İsrail yanlısı bir hamle geldi. İngiltere Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi, Filistin destekçilerinin kullandığı, "Nehirden denize Filistin özgür olacak" sloganını atan protestocuların polise sevk edilmesi gerektiğini söyledi.

Direnişi anti-semitik suçlamasıyla susturmak istiyorlar

Zahawi, Ürdün Nehri ve Akdeniz'e atıfta bulunan sloganın “anti-Semitizm” göstergesi olduğunu iddia etti. Siyonist işgale karşı çıkan her direniş sesini anti-semitizm suçlamasıyla susturmaya çalışan Siyonist lobi Birleşik Krallık’ta etkinliğini sürdürmeye devam ediyor.

Zahawi, o sloganı kullananların Filistin Direniş Gruplarını, özellikle Hamas'ı örtük bir şekilde desteklediğini, üniversite kampüslerinin Filistin yanlısı aktivistlere baskı yapmasının şart olduğunu söyledi.

"Yahudi halkının öldürülmesini teşvik eden her çeşit anti-Semitik tavır veya önyargı, benim kitabımda anti-Semitik davranış olarak yer alıyor ve bu nedenle buna göre hareket etmelisiniz" diyen Zahawi, Hamas için “Bu yasaklı bir örgüt ve polise ihbar edilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Nehirden denize Filistin özgür olacak!

“Nehirden denize Filistin özgür olacak.” sloganını Filistinliler en başından beri, tarihi Filistin'de demokratik bir devletin kurulması, tüm Kudüs'ün geri alınması ve dünyada mülteci konumundaki bütün Filistinlilerin anavatanlarına dönmesi arzusunu gösterdiğini kabul ediyorlar.

Geçen yıl Kasım ayında Hamas'ın siyasi kanadını kara listeye alan İngiliz hükümeti, ABD, Kanada ve Avrupa Birliği'ni izleyerek Filistinlilerin haklarını savunmak için İsrail’in yoğun işgal saldırılarına karşı çıkan Gazze merkezli Filistin Direniş Grubunu tamamen yasakladı.

Londra, Direniş Hareketinin İzzeddin el-Kassam Tugayları olarak bilinen askeri kanadını İngiltere genelinde yasaklamıştı. Hamas'ın yasaklanması girişimi, Hamas üyelerinin veya Direniş Grubuna destek verenlerin 14 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği anlamına geliyor.

Batı’da artan Filistin direnişi karşıtlığı

Geçen Mayıs ayında İsrail'in Gazze Şeridi'ni bombalaması sonucu 66'sı çocuk en az 260 Filistinli şehit olmuştu. Gazze merkezli Direniş Hareketleri, işgal altındaki bölgelere, bazıları Tel Aviv'e ve hatta kuzeyde Hayfa ve Nasıra'ya kadar ulaşan 4,000'den fazla roket fırlatarak karşılık vermişti.

Direnişin Tel Aviv’i vuracak kadar askeri olarak güçlenmesi, Siyonizm’e koşulsuz destek veren Batı ülkelerinde Siyonist lobilerin iddia ettikleri sözde bütün düşünce ve ifade özgürlüklerini hiçe saymaya ve Filistin destekçilerini bütün alanlarda baskı altına almaya yönlendirdi.

Hürsedahaber

ZehraZehra