GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-12-2021 18:39   Güncelleme : 27-12-2021 18:39

İçişleri Bakanlığı, İBB’ye ‘terör’ teftişi başlattı..

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde işbaşı yaptırılan bazı çalışanların, terör örgütleriyle iltisaklı olduğu iddiasıyla özel teftiş başlatıldığını açıkladı. İBB'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "İBB ve 86 bin çalışanı sonuna kadar hukuk önünde haklarını arayacaktır" denildi.

İçişleri Bakanlığı, İBB’ye ‘terör’ teftişi başlattı..

İçişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketlerde işbaşı yaptırılan personelden:

455 PKK/KCK,

80 DHKP-C,

20 MLKP,

2 MKP,

ayrıca bazılarının FETÖ ve diger terör örgütleriyle iltisaklı olduğu yönünde tespitler üzerine,

Bakanlığımızca özel teftiş başlatılmıştır.

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne DİAYDER referansıyla, PKK terör örgütü irtibatlı ve iltisaklı kişilerin yerleştirildiğine yönelik İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan tespitler sonucunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamedeki iddia ve tespitler de bahse konu özel teftişin kapsamındadır.”

İBB’den cevap: “İBB ve 86 bin çalışanı sonuna kadar hukuk önünde haklarını arayacaktır.”

İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medyadan yaptığı açıklamaya cevap İBB’nin sosyal medya hesabından geldi. Yapılan paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sosyal medyadan idare edilemez. İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili 16 Aralık 2021 tarihli resmî yazımıza bilgi vermediği gibi bugün sosyal medyadan yaptığı açıklamayla 86 bin İBB çalışanımızı zan altında bırakmıştır.

“‘Terör bağlantılı’ kişiler ortada gezip, kamu kurumlarında iş buluyorsa bu sorun İBB’nin değil, güvenlikten sorumlu İçişleri Bakanlığı’nındır. Devletin en önemli bakanlıkları, siyasi polemik yerine, elindeki bilgi ve belgeleri devletimizin kurumu İBB ile paylaşmalıdır.

“31 Mart seçimleri öncesi ve sonrasında başlayan ve hâlâ devam eden hukuksuz ve devlet ciddiyeti ile örtüşmeyen bu hamleleri kamuoyu takdirine sunarız. Elbet Türkiye Cumhuriyeti hak ettiği şekilde idare edilecektir çünkü bu kudret milletimizde fazlasıyla mevcuttur.

“İBB ve 86 bin çalışanı sonuna kadar hukuk önünde haklarını arayacaktır.”

Soylu hedef almış, İmamoğlu cevap vermişti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında “İstanbul’a yaklaşık 33 bin kişi alındı ve bu 33 bin kişiden ancak 14 bin kişinin bilgisi bize intikal ettirildi ve 33 bin kişiden 12 bin kişiye ancak bakıldı, 455’inin PKK ve KCK kaydı var, 80’inin DHKP-C kaydı var, 20’sinin de MLKP kaydı var, 2’sini MKP kaydı var ve diğerlerinin de kayıtlarını her birinize gönderebilirim” ifadelerini kullanmıştı.

Soylu’ya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan yanıt gelmişti.

İmamoğlu, “Bağımsız sağlık kuruluşları gelsinler ve bu psikolojisi ciddi şekilde bozulmuş Sayın Bakan’la ilgili bir analiz yapsınlar” demişti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ayrıca gün içerisinde yaptığı paylaşımda “2,5 yılda yaptığımız yatırımlar ve hayata geçirdiğimiz projelerle İBB’de 21.500 kişiye istihdam sağladık. 2024’e kadar yeni yatırımlar ve projelerle Cumhurbaşkanımızın iddia ettiği rakamı, yani 45 bin kişiyi, İstanbul’a hizmet için istihdam etmek üzere var gücümüzle çalışacağız” demişti.

serbestiyet.com