DÜNYA
Giriş Tarihi : 18-12-2021 13:40   Güncelleme : 21-12-2021 19:30

Esad Cephesinden Türkiye Çıkışı, Türkiye ile Suriye Doğu Fırat'ı Görüştü..

Suriyeli bir askeri yetkili, Türkiye ile Fırat'ın doğusundaki bölge durumu ve TSK’nın varlığı konusunda görüşmeler yapıldığını açıkladı.

Esad Cephesinden Türkiye Çıkışı, Türkiye ile Suriye Doğu Fırat'ı Görüştü..

Tasnim Haber Ajansı'nın haberine göre: Suriyeli komutan Haydar Cevad Sputnik'e yaptığı açıklamada; Suriye ile Türkiye arasında Fırat'ın doğusundaki bölge konusunda görüşmeler yapıldığını duyurdu.

Binbaşı Haydar Cevad, Suriye ve Türkiye arasındaki görüşmelerde Fırat'ın doğusundaki bölge ile Türkiye’nin Suriye'deki askeri varlığının ele alındığını ifade ederek “Bu görüşmelerde Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve Uluslararası Koalisyon'un kontrolü altındaki bölgeler ve Suriye ile Türkiye arasında imzalanan Adana Anlaşması'nın yeniden uygulanması gibi konular da masaya yatırıldı.” dedi.

Suriyeli komutan, “Yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedildi ve krize bir çözüm bulmayı umuyoruz.” ifadesini kullandı.

Türkiye, "terörizm" ve PKK'nın Suriye kolu olarak bilinen Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile mücadele bahanesiyle Suriye'nin kuzeyinde geniş çaplı askeri operasyonlar yürütüyor.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun açıkladığı 2021 ülke raporunda Türkiye Suriye’de ilk kez “işgalci güç” olarak tanımlanmıştı.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, 76. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye'ye Suriye'de bulunan ordu birliklerini çekme çağrısında bulunmuştu.