KÜLTÜR-SANAT
Giriş Tarihi : 18-12-2021 13:32   Güncelleme : 21-12-2021 19:29

Mehmet Şahin’in kaleminden ‘Tek Yol İslam Çizgisinde Yarım Asır’ kitabı çıktı...

Fatih Akıncıları Onursal Başkanı ve Şehid Metin Yüksel’in dava arkadaşı Mehmet Şahin’in hayatını anlatan ‘Tek Yol İslam Çizgisinde Yarım Asır’ kitabı çıktı...

Mehmet Şahin’in kaleminden ‘Tek Yol İslam Çizgisinde Yarım Asır’ kitabı çıktı...

Fatih Akıncıları Onursal Başkanı ve Şehid Metin Yüksel’in dava arkadaşı Mehmet Şahin’in kaleminden ‘Tek Yol İslam Çizgisinde Yarım Asır’ kitabı çıktı. 

Mehmet Şahin bir anlamda anılarını anlattığı kitapta, 12 Eylül ve 28 Şubat’ta toplamda 10 yılını cezaevinde geçirmesine sebeb olan yaşadıkları üzerinden, Türkiye’nin son 50 yılı mercek altına alınıyor.

Mehmet Şahin 28 Eylül1959 yılında Nevşehir Ürgüp Taşkınpaşa Köyü’nde doğdu. 1968 yılında ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti. Çocukluk dönemini geçirdiği Fatih Balat semtinde ilk ve orta öğrenimini tamamladı. 1973 yılında MTTB ile tanıştı. Orta Öğrenim Komitesi’nde görev aldı. 1975 yılında kurulan Akıncılar Derneği bünyesinde İslâmî faaliyetlerini sürdürdü.

MTTB Genel Merkez, Fatih Akıncıları, Eminönü Akıncıları, Güngören MTTB ve Akıncıları, Bağcılar Akıncıları, Küçükçekmece MTTB, Kasımpaşa Akıncıları, Nevşehir Akıncıları ve MTTB teşkilâtlarında Karate Antrenörlüğü başta olmak üzere çeşitli görevlerde bulundu. 1977 yılında henüz 18 yaşındayken Akıncılar hareketi mensubu olarak ilk defa cezaeviyle tanıştı. Sağmalcılar Cezaevi’nde kısa bir süre kaldıktan sonra tahliye oldu.

Fatih Akıncıları ve Metin Yüksel ile birlikte İslâmî faaliyetlere devam ederken, 23 Şubat 1979’da Metin Yüksel’in şahâdetinden sonra aynı yılın dokuzuncu ayında zamanın sol örgütlerinin silahlı saldırısı sonucu girdiği çatışma nedeniyle tekrar tutuklandı. İstanbul Sıkıyönetim Mahkemelerince verilen 5 yıl iki aylık cezayı tamamladı. Bu süre zarfında sekiz cezaevinde tutsak kaldı. Her cezaevine ayrı ayrı sürgün olarak gitti. Cezaevi sürecinden sonra İslâmî faaliyetlerine devam etti. 

Tevhid Dergisi ve Selam Gazetesi’nde köşe yazarlığı ile birlikte farklı görevlerde bulundu. Kısa adı ASYAD olan Anadolu Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nde ve Selam Vakfı’nda aktif çalışmalara katıldı. 2000 yılında kamuoyunda “Umut operasyonu” olarak bilinen Tevhid-Selam örgütü dâvasıyla ilgili bir daha gözaltına alındı, tutuklandı, idamla yargılandı. Beş yıl sonra tahliye edildi. Hâlen Fatih Akıncıları şeref başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Kitaptan şipariş vermek için tıklayın...