ANALİZ
Giriş Tarihi : 17-12-2021 13:57   Güncelleme : 17-12-2021 14:06

Lütfi Elvan ekonomi politikasını doğru bulmadığı için bakanlıktan istifa etti. İşte istifa ederken Erdoğan'a söylediği söz!

Lütfi Elvan ekonomi politikasını doğru bulmadığı için bakanlıktan istifa etti. İşte istifa ederken Erdoğan'a söylediği söz!

Abdulkadir Selvi, Hürriyet gazetesinde "Kılıçdaroğlu, Akşener ve Karamollaoğlu’nun desteğini aldı mı" başlıklı bir yazı kaleme aldı, Selvi yazısında Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden alınan Lütfi Elvan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a söylediği sözü yazdı.

İşte Selvi'nin yazısının ilgili bölümü:

SAYGIN siyasetçi örneklerinden biridir Lütfi Elvan.

Bakanlık yaptığı dönemde de, bakanlıktan kendi iradesiyle ayrılırken de o saygın çizgisini korumayı bildi.

İnsanın kalitesi bir göreve gelirken değil, o görevden ayrılırken ortaya çıkar.

Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan örnekleri çok şey anlatmıyor mu?
Biri eski cumhurbaşkanı, diğeri eski başbakan, sonuncusu ise eski ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı.

Cumhuriyet mitinglerine, 27 Nisan e-muhtırasına rağmen cumhurbaşkanı seçtirilen, ‘kardeşim Abdullah Gül’ün, eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun, bir dönemin prensi Ali Babacan’ın kendilerini o görevlere getiren Erdoğan’ı tasfiye etme planlarında CHP ile yarış halinde olmaları size her şeyi anlatmıyor mu?

Lütfi Elvan ve Lütfi Elvan gibileri o yüzden takdir ediyorum.

O DİYALOG

Lütfi Elvan, Hazine ve Maliye Bakanı’ydı. Ancak uygulanan yeni ekonomi politikalarını doğru bulmuyordu. Bu düşüncelerini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaştı. Erdoğan’ın, “biraz sabır” demesine rağmen, çalışmaya devam etmek istemesine rağmen, tutarlılığını korumak, kendisine olan saygınlığını kaybetmemek için görevden affını istedi. Başbaşa görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir şey daha söyledi: ”Efendim, ben ayrıldıktan sonra kulağınıza farklı şeyler gelebilir. Ama şundan emin olun. Ben siyasete sizinle başladım, sizinle bitireceğim” dedi.

Erdoğan, Lütfi Elvan’ın istifasını kabul etti. Ama Lütfi Elvan bakanlıktan ayrılırken küçülmedi, tam aksine büyüdü. O nedenle şuraya gitmedi, buraya gitmedi yorumları boşuna. Ne Lütfi Elvan Erdoğan’dan ayrılır ne de Erdoğan Lütfi Elvan’ı bırakır.

Siyasette kalite budur. Vefa budur. Bu tavır siyasete saygınlık kazandırır.