DÜNYA
Giriş Tarihi : 16-12-2021 21:02   Güncelleme : 21-12-2021 19:29

Lübnan sınırı yakınlarında, İsrail ordusundan 100 bin M16 piyade tüfeği mermisi çalındı

Irkçı İsrail rejiminin Lübnan sınırı yakınlarındaki bir askeri üsteki mühimmat depolarında 100 ila 150 bin adet merminin kayıp olduğu bildirildi.

 Lübnan sınırı yakınlarında, İsrail ordusundan 100 bin M16 piyade tüfeği mermisi çalındı

Fars haber ajansının bildirdiğine göre İbranice yayın yapan Kanal 13 televizyonu, Çarşamba akşamı yayımladığı haberinde yaklaşık bir buçuk ay önce Lübnan sınırı yakınlarındaki bir askeri üsten yaklaşık 100 bin adet M-16 tüfek mermisinin çalındığını bildirdi.

100 bin civarında tüfek mermisinin kaybolduğu askeri üssün Lübnan sınırındaki el-Celil bölgesinde bulunduğu bildirildi.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, ırkçı İsrail rejimi ordusuyla bir sonraki savaşın Lübnan topraklarında değil, işgal altındaki topraklarda yaşanacağını belirterek  el-Celil bölgesinin işgalci rejimin kontrolünden çıkarılacağını söylemişti.

Habere göre İsrail polisi, el-Celil’deki askeri üsten çalınan M-16 mermisi miktarının 150 binden fazla olduğunu belirtirken, ordu yetkilileri ise çalınan miktarın polisin tahmininden daha az olduğunu savunuyor.

Savunma uzmanları, İsrail rejimi açısından son derece hassas bir bölgedeki bir askeri üsten bu kadar büyük miktarda mühimmat çalınabilmesinin rejimin askeri kapasite ve savaş hazırlığı bakımından son derece yetersiz durumda olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

Irkçı İsrail rejimi ordusu, kayıp mühimmatlarla ilgili soruşturma başlatıldığını; ancak henüz olayla ilgili olarak kimsenin gözaltına alınmadığını açıkladı.

Lübnan sınırındaki İsrail ordusu birliklerinden daha önce de silah veya mühimmat çalındığına dair haberler basına yansımıştı.

YDH