SİYASET
Giriş Tarihi : 15-12-2021 14:49   Güncelleme : 15-12-2021 14:49

Karamollaoğlu'ndan ekonomik model tepkisi: Arjantin modeline geçtik

Karamollaoğlu'ndan ekonomik model tepkisi: Arjantin modeline geçtik

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Saadet Partisi lideri konuşmasında AK Parti iktidarının yeni ekonomik modeline tepki göstererek Türkiye'deki ekonomik krizi değerlendirdi. Krizin her geçen gün derinleştiğini ifade eden Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Karamollaoğlu, “Çin modelinden umut bekliyorlardı ama Arjantin modeline benzemeye başladık yani maalesef iflas noktasına geldik.” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu,  “İnsanını bilerek, isteyerek ve bir inat uğruna fakirleştirmeyecek bir iktidara ihtiyacı var. Türkiye'nin bize, Saadet Partisi iktidarına, politikalarımıza ve kadrolarımıza ihtiyacı var. İnsanının geleceği üzerinden 'ekonomik kumar' oynamayan bir iktidara ihtiyacımız var. Vatandaşına tepeden bakmayan, seçim kazanma hırsı uğruna ülkeyi iflasa sürüklemeyecek bir iktidara ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

Saadet lideri Karamollaoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle: 

İKTİDAR UMUT VE GÜVEN VEREMİYOR
2021, ülkemiz için her anlamda zor bir yıl oldu. Yılın ilk iki çeyreğinde her bir hafta, kendisinden önceki haftayı aratıyordu. Son çeyrekte ise artık bir gün, önceki günü; hatta son günlerde de her saat, bir önceki saati aratır hale geldi. İktidarda bulunanlar, insanımıza 2022 için keşke umut ve güven vadedebilseler diye beklerken ne yazık ki bu iktidar umut ve güven veremiyor.

HALKIN YÜZDE 70'İNİN BORCU ARTTI YÜZDE 80'İNİN GELİRİ DÜŞTÜ
Türkiye'de halkın yüzde 70'i kaygı içinde yaşıyor, yüzde 63’ü faturalarını ödemekte güçlük çekiyor, yüzde 70’i gıda ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamakta dahi güçlük çekiyor. Türkiye'de halkın maalesef yüzde 60’ı temel ihtiyaçlarını karşılayamıyorken, yüzde 70'inin borcu artmış ve yaklaşık yüzde 80'inin gelirinde de düşüş olmuş. Biz Saadet Partisi olarak her şeyden önce bu ülkenin kaybolan umutlarını yeşertmekte ve insanımızın neşesini yerine getirmekte kararlıyız.

SAADET PARTİSİ İKTİDARINDA İSRAF YAPILMAYACAK
Biz iktidara geldiğimizde halkımızın yarınları korkuyla değil, umutla beklemesini sağlayacağız. Saadet iktidarında hiçbir suretle mahkemelere, hukuka müdahale edilmeyecek, bakanlıklar ve bürokratlar üzerindeki vesayet kalkacak, her iş ehline verilecektir. İktidarımızda rüşvet ve yolsuzluğun kökünü kazıyacağız. İtibar kazanmak için israf yapılmayacak, zayıflar kollanacak ve partizanlık asla gündeme gelmeyecektir. 

BU OLSA OLSA AK PARTİ MODELİDİR
Önce Çin, Güney Kore modeli, şimdi de "Türk Tipi" deniliyor. Modelin ne olduğunu iktidar da bilmiyor, hiçbirimiz de anlayamadık. İktidar, bir bildiği varmış intibaını doğurmak istiyor ama bu olsa olsa bütünüyle çökme noktasına gelen AK Parti modelidir.

HIRSI UĞRUNA ÜLKEYİ İFLASA SÜRÜKLEMEYECEK İKTİDARA İHTİYAÇ VAR
İnsanını bilerek, isteyerek ve bir inat uğruna fakirleştirmeyecek bir iktidara ihtiyacı var. Türkiye'nin bize, Saadet Partisi iktidarına, politikalarımıza ve kadrolarımıza ihtiyacı var. İnsanının geleceği üzerinden 'ekonomik kumar' oynamayan bir iktidara ihtiyacımız var. Vatandaşına tepeden bakmayan, seçim kazanma hırsı uğruna ülkeyi iflasa sürüklemeyecek bir iktidara ihtiyaç var. 

SADECE EKONOMİK DEĞİL TOPLU BİR KRİZLE KARŞI KARŞIYAYIZ
Çin modelinden umut bekliyorlardı ama Arjantin modeline benzemeye başladık yani maalesef iflas noktasına geldik. Faizi yüzde 15’e indirmenizin piyasaya hiçbir faydası olmuyor ve sadece bir avuç azınlık bu farktan faydalanıyor ve milyarlar dönüyor. İktidar, bir türlü makulü bulamıyor. Ya bir bardak suyu itfaiye hortumuyla doldurmaya çalışıyor ya da devasa bir yangını bir bardak suyla söndürme gayretine giriyor. Sadece ekonomik değil, toplu bir krizle karşı karşıyayız. Türkiye aslında bir yönetim krizi yaşıyor, bu iktidar ülkemizi yönetemiyor. 

TÜRKİYE'DE LİYAKAT VE ADALET KRİZİ VAR
Maalesef Türkiye'de demokrasi ve bürokrasi krizi var, liyakat krizi var, en vahimi bir adalet krizi var.  Bu zor günlerde iktidarın biraz daha kucaklayıcı olması lazım. Kendisiyle aynı fikirleri paylaşmasa da krizle alakalı bilgisi ve fikri olanlarla bir araya gelmesi gerekir. Tekrar tekrar söyledik, bir daha söylüyoruz; deniz bitti… Gerekli tedbirler alınmazsa Türkiye içine girdiği bu badireden kurtulamaz. Türkiye’yi düze çıkarmak istiyorsak bütün imkanlarımızı yatırıma aktarmak mecburiyetindeyiz! Bizim şu an yeni yollara, tünellere, havaalanlarına değil, önce üretime ihtiyacımız var. 

POPÜLİST POLİTİKALAR PROBLEMLERİ ÇÖZMEYE YETMEZ
Bugün içinde bulunduğumuz şartları ortaya koyarak eksiklerimizi ve yanlışlarımızı belirleyip, ihtiyaçlarımızı tespit edip bir plan yapmaya ihtiyacımız var. Bu arkadaşlar plan nosyonuna sahip değiller. Günü kurtarmaya yönelik popülist politikalar bu ülkenin problemlerini çözmeye yetmez. 

Milli Gazete