DÜNYA
Giriş Tarihi : 13-12-2021 14:34   Güncelleme : 13-12-2021 14:34

Hasan Fadlullah: Amerika müttefiklerini yarı yolda bırakır, ABD’ye güvenmek seraba güvenmektir

Hizbullah milletvekillerinden Hasan Fadlullah, Amerika’nın bölgedeki müttefiklerini terk etmesinin alışıldık bir durum olduğunu belirtti.

Hasan Fadlullah: Amerika müttefiklerini yarı yolda bırakır, ABD’ye güvenmek seraba güvenmektir

El Ahd’ın haberine göre Hizbullah’ın Lübnan Meclisindeki milletvekillerinden Hasan Fadlullah, Lübnan’da Amerika üzerine hesap yapanların bir seraba güvenerek iddiaya girdiğini belirtti ve “Amerika yenildi ve bölgedeki müttefiklerini terk etmeyi de alışkanlık haline getirdi” dedi.

Amerika’nın Lübnan’da üzerine hesaplar yaptığı grupların da kendisine bir faydasının olmayacağını belirten Hasan Fadlullah, Amerikan rejiminin savaş, yaptırım, abluka veya seçimlerle hedefine ulaşamayacağını söyledi.

Lübnan Meclisindeki “Direniş’e Vefa” grubunun milletvekillerinden Hasan Fadlullah, şunları söyledi:

“Bugün Lübnan’ın iç işlerine müdahale eden Amerika, muhalif gruplar arasında bir ittifak kurulmasını destekliyor. Direniş’e ve müttefiklerine karşı hatta zıt partiler arasında bir seçim ittifakı kurmak istiyor. Onlar, Lübnan’da siyasi denklemi değiştirmek istediklerini gizlemiyorlar. Lübnan’daki bazı taraflar da Amerikan hedeflerini gerçekleştirmek için söylemlerini ve tavırlarını değiştirdiler.

Amerika’nın Lübnan’da kurdurduğu dernekler var. Büyük yolsuzluklar yapan kişiler Amerika tarafından destekleniyor, onların yargılanmasını önlemek için müdahalede bulunuyor.”

“Suriye’de, Irak’ta, Yemen’de yenilenler Lübnan’a şart dayatacak durumda değil”

Hizbullah Merkezi Konsey Üyelerinden Şeyh Nebil Kavuk da Amerika’nın Lübnan’a yönelik müdahaleleri konusunda uyarılarda bulundu.

El Menar televizyonunun haberine göre Şeyh Nebil Kavuk, Amerika ve Suudi Arabistan’ın Lübnan seçimlerine yönelik müdahale girişimlerine değindi ve “Amerikalılar, para saçarak, seçim kampanyalarına ekonomik fon sağlayabilir, kışkırtıcılık yapıp fitne çıkarabilir; ama Lübnan Direnişinin kimliğini değiştiremez. Suriye’de, Irak’ta, Yemen’de ve Afganistan’da yenilenler, Lübnan’a şartlarını dayatabilecek durumda değildirler” dedi.

YDH