DÜNYA
Giriş Tarihi : 12-12-2021 11:39   Güncelleme : 12-12-2021 11:39

Yemen savaşını hızla sona erdirmek, Suudi Arabistan için tek seçenek..

Yemen savaşını hızla sona erdirmek, Suudi Arabistan için tek seçenek..

El-Meyadin haber ajansı, Ma'rib'in yakında kurtarılmasına atıfta bulunan bir raporda, Suudilerin Yemen'deki savaşı bitirip bitirmeyeceği sorusunu gündeme getirdi.

Suudi Arabistan çok önemli ve kritik bir aşamadan geçiyor ve bu savaşı durdurmak ve siyasi bir çözüm bulmak için hızlı ve cesur bir karara ihtiyacı var.

El-Meyadin haber ajansı, Ma'rib cephesindeki stratejik gelişmeleri ve San'a güçlerinin bu stratejik şehrin kapılarına yaklaşmasına atıfta bulunarak, "Yemen Ordusu'nun ve Halk Komiteleri hava savunması tarafından Suudi koalisyonuna ait birçok insansız hava aracının vurulması dikkat çekicidir." yorumunda bulundu.

San'a güçleri tarafından düşürülen İHA'ların görevi, Suudi düşmanının artık güç yetiremediği Marib savunma cephesini tespit etmek ve izlemekti.

Suudi hava operasyonlarının Yemen Ordusu ve Halk Komiteleri'nin ilerleyişini engellemediğini Doğu Beleg Cephesi'nde gördük. Başka bir deyişle, Suudi koalisyon hava kuvvetleri etkisiz hale geldi.

Uluslararası arenada, özellikle Suudi düşmanının Amerikalılarla ilişkileri ve onu destekleyen bazı Batılı ülkelerde, Suudi Arabistan'ın taarruz silahlarıyla donatılmasına karşı muhalefet arttı. ABD Kongresi'nde Riyad ile 650 milyon dolar değerindeki havadan havaya füze ve diğer askeri teçhizatın satışı için imzalanan askeri sözleşmelerin uygulanmasına yönelik muhalefet arttı.

Fransa, Almanya ve İngiltere de dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinde de benzer bir hareket var ve bu hükümetlerin yetkilileri Yemen'i yok etmek için Suudi Arabistan ve BAE'yi silah ve askeri teçhizatla donatmaktan ve Yemen halkından on binlerce masumun şehit edilmesinden ve yaralanmasından sorumludur.

Yemen savaş sürecini gölgeleyen saha, askeri ve stratejik kanıtlar ve Suudi koalisyonunun savaşan liderleri üzerindeki baskının yanı sıra çoğu Yemenlinin, özellikle de Riyad koalisyonunun başlangıçta güvendiği Yemenlilerin pozisyonundaki bariz değişiklik göz önüne alındığında, Yemen'deki savaşı bir an önce durdurmak Suudi Arabistan'ın çıkarına olur.

Rast haber