FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 10-12-2021 16:00   Güncelleme : 13-12-2021 10:17

Direniş’in mühendisleri İsrail’in sevincini kursağında bıraktı..

Filistin direnişi, ırkçı İsrail rejiminin aşılamaz diye övündüğü “akıllı duvarı” aşmayı başardı.

Direniş’in mühendisleri İsrail’in sevincini kursağında bıraktı..

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesinin haberine göre ırkçı İsrail rejiminin Gazze sınırındaki “akıllı duvarın” aşılamaz olduğunu iddia ediyordu; ancak direnişin mühendisleri bu duvarı aşma konusunda çözüm geliştirerek işgalcilerin sevincini kursağında bıraktı.

Haberde, Filistin direnişinin ırkçı İsrail rejiminin Gazze sınırında direniş güçlerinin tünellerine karşı ördüğü “akıllı duvarı” aşmanın pratik bir çözümünü bulduğu bildirildi.

Filistin direnişinin savaş dönemlerinde ırkçı rejimin akıllı duvarını etkisiz hale getirmek için duvarı aşabildiklerini gizli tuttuklarının belirtildiği haberde şu ifadelere yer verildi:

“Direniş, geçtiğimiz mayıs ayında yaşanan Kudüs’ün Kılıcı savaşında sınırdan geçmek için tüneli silahını kullanmadı; çünkü işgalci rejim kara savaşına girmedi. Ayrıca rejim Gazze sınırına yaklaşık 5 kilometre mesafedeki yerleşimcileri ve güçlerini tahliye etti.  Direniş de bu savaşta bu konudaki kapasitesinin sadece küçük bir kısmını kullandı. Füze silahlarına ağırlık verdi.”  

El Ahbar gazetesine açıklamada bulunan kaynaklar, bu duvarın bazı bölümlerinin yerin 30 veya 40 metre derinliğinde olduğunu belirterek, direnişin bu derinliğin altını kazmakta hiç de zorlanmadığını söyledi ve “Siyonistler, bu duvarın sonundaki sensörleri kazı seslerini duyabilmek için duvarın altına yerleştirmişti; ancak direniş zaman içerisinde bu sorunu halletti. İsrail koalisyon kabinesi yakında rejimin ordusunun nasıl kandırdığını anlayacak” dedi.

Irkçı İsrail rejiminin savunma bakanlığı, bu hafta içerisinde Gazze sınırında 65 kilometre uzunluğunda ve 6 metre yüksekliğindeki beton duvar inşasının tamamlandığını açıkladı.

Habere göre inşaatı yaklaşık 3 buçuk yıl süren duvarda 1200 işçi çalıştı; yaklaşık 220 bin kamyon beton ve 140 bin ton demir ve çelik kullanıldı.

YDH