ANALİZ
Giriş Tarihi : 09-12-2021 21:13   Güncelleme : 09-12-2021 21:13

The Jarusalem Post: Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail ile ilişkileri geliştirmeye hazır

Türkiye cumhurbaşkanı, elçileri doğru koşullar altında karşılıklı olarak yeniden atamaya istekli olduğunu söylerken, Kudüs'ü, Mescid-i Aksa’yı kilit konular olarak gösteriyor.

The Jarusalem Post: Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail ile ilişkileri geliştirmeye hazır

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail ile ilişkilerin geliştirilmesine açık olduğunu, ancak ülkenin önce Filistinlilere karşı “daha hassas” politikalar göstermesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan Salı günü geç saatlerde Katar'da bir grup gazeteciye verdiği demeçte, İsrail ile daha iyi ilişkilerin daha geniş bölgedeki barış için “faydalı” olacağını söyledi.

“Fakat bu noktada İsrail'in Filistin politikası konusunda daha duyarlı olması gerekiyor. Kudüs ve Mescid-i Aksa konusunda hassas olması gerekiyor.” diyerek Yahudiler ve Müslümanlar için kutsal olan Mescid-i Aksa yerleşkesine atıfta bulundu.

İran, İsrail'i Viyana nükleer müzakerelerini ' zehirlemek’ için yalan söylemekle suçluyor

Erdoğan, ”Hassasiyetleri tespit ettiğimiz anda elimizden gelenin en iyisini yapacağız ve (daha iyi ilişkiler için) adımlar atacağız”  dedi.

Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'nin, BAE veliaht prensinin Ankara ziyaretini de içeren Türkiye ile ilişkilerini düzeltmeye yönelik ilgisine, İsrail'e de neler olabileceğinin bir örneği olarak dikkat çekti.

Sabah gazetesinin haberine göre Erdoğan, ”Dışişleri bakanımız ve istihbarat birimlerimiz Abu Dabi ile ilişkiler konusunda aktif rol oynayacak” dedi.

“İsrail'de de benzer bir süreç olabilir, neden olmasın?”

“Geçmişte İsrail ile görüşmelerde bulunduğunu” söyleyen Türkiye devlet başkanı, Türkiye'nin Yahudi devleti ile doğru şartlar altında karşılıklı olarak yeniden elçi atamaya hazır olduğunu söyledi.

Abu Dabi veliaht prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan'ın Kasım ayında Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ardından Erdoğan da benzer şekilde İsrail ve Mısır ile ilişkilerin geliştirilmesine örnek teşkil edebileceğini de söyledi.

Bir zamanlar güçlü bölgesel müttefikler olan İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkiler Erdoğan'ın görev süresi boyunca yıprandı ve bu süre zarfında Türk lider İsrail'in Filistinlilere yönelik politikalarının açık sözlü bir eleştirmeni oldu.

Siyonist rejim İsrail, Erdoğan'ın Gazze Şeridi'ni kontrol eden direniş örgütü Hamas'la olan sıcak ilişkilerinden dolayı üzgün.

Ülkeler, İsrail güçlerinin İsrail ablukasını kıran Filistinlilere insani yardım taşıyan Gazze'ye bağlı bir filoyu basmasının ardından 2010 yılında büyükelçilerini geri çekti. Katılan gemilerin çoğu olaysız olarak bindirilmiş olsa da, bir Türk feribot teknesinde bulunanlar İsrail'in eylemine (askeri operasyon ve saldırı) direndi ve dokuz Türkiyeli eylemcinin ölümüne neden oldu. (!)

ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasıyla öfkelenen Türkiye'nin İsrail büyükelçisini bir kez daha geri çağırması ve İsrail'in karşılık vermesini istemesi üzerine ilişkiler 2018'de yeniden bozuldu.

Ancak Erdoğan yakın zamanda İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve Başbakan Naftali Bennett ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Bu sırada yeni İsrail başbakanı, İstanbul'da casusluk şüphesiyle tutuklanan İsrailli bir çiftin serbest bırakılmasındaki rolünden dolayı Türkiye liderine teşekkür etti.

İşgalci rejim İsrail'le yakınlaşmaya yönelik adımlar, Türkiye'nin Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan da dahil olmak üzere bölgedeki birçok ülkeyle sıkıntılı bağlarını normalleştirerek uluslararası izolasyonunu sona erdirmeye çalışmasıyla ortaya çıkıyor.

The Jarusalem Post/ Hürsedahaber