FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 01-12-2021 11:15   Güncelleme : 01-12-2021 11:15

Hamas liderlerinden Halil El Hayye: İsrail ile 'normalleşen' İslam ülkeleri işgalcilere can suyu oluyor...

Hamas liderlerinden Halil El Hayye: İsrail ile 'normalleşen' İslam ülkeleri işgalcilere can suyu oluyor...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki gün önce işgalci İsrail rejimi ile ilişkilerin “normalleşeceğini” duyururken HAMAS’tan son derece anlamlı bir açıklama geldi. İslâm ülkelerinin İsrail rejimi ile “normalleşme”sine dair açıklamada bulunan HAMAS liderlerinden Halil El Hayye, İsrail ile “normalleşen” ülkelerin işgalcilere can suyu olduğunu söyledi.

İki gün önce Türkmenistan ziyareti dönüşü uçakta gündemdeki konulara ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dış politika ile ilgili de soru yöneltildi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan’a “Birleşik Arap Emirlikleri ile başlayan ilişki ister istemez İsrail ve Mısır’la ilişkileri akla getirdi. Siz bu ilişkilere nasıl bakıyorsunuz? İsrail ve Mısır’a büyükelçileri atayacak mısınız” şeklinde bir soru sorulurken Erdoğan’ın cevabında son derece dikkat çekici ifadeler yer aldı. İsrail rejimi ve Mısır’a büyükelçi atayacaklarını kaydeden Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri ile atılan adımın benzerlerini atacaklarını vurguladı. Erdoğan, konuya ilişkin olarak yapmış olduğu açıklamada, “Şimdi zaten kararımızı verdiğimiz zaman tabi ki büyükelçileri de belli bir takvim içinde atama durumunda olacağız. Bu söylediğiniz ülkelerin kiminde maslahatgüzar olarak atılmış bazı adımlar var. Büyükelçi yok ama maslahatgüzar var. Bu adımları da peyderpey belli takvim içinde atmış olacağız. BAE ile aramızda nasıl bir adım atıldıysa, diğerleriyle de buna benzer adımları atacağız” diye konuştu.

HAMAS LİDERİNDEN “NORMALLEŞME” ANLAŞMALARINA TEPKİ
Filistin İslâmi Direniş Hareketi HAMAS’ın liderlerinden Halil El Hayye, Filistin’de katıldığı bir konferansta İslâm ülkelerinin işgalcilerle “normalleşmesi” konusuna dair önemli açıklamalarda bulundu. İslâm ülkelerinin İsrail rejimi ile ilişkilerini “normalleştirmelerini” eleştiren El Hayye, bu durumun işgalci İsrail’e can suyu olduğunu söyledi. Kudüs’ün kırmızı çizgileri olduğunu söyleyen HAMAS liderlerinden Halil El Hayye, işgalci İsrail rejiminin Kudüs’ü başkentleri yapmaya çalıştığını kaydetti. İslâm ülkelerinin milletvekillerini içinde bulunulan acı tabloyu görmek üzere Gazze’ye davet eden El Hayye, Filistin topraklarını savunmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

MİLLÎ GAZETE BİR KEZ DAHA HAKLI ÇIKTI
Türkiye’nin İsrail ile Mavi Marmara davasının düşürülmesiyle birlikte yaşanan “normalleşme” zamanla yerini gerilimli bir ilişkiye bırakmış ve Türkiye ile İsrail rejiminin büyükelçilerinin görevlerine ara verdirilmişti. Son süreçte Türkiye ile İsrail rejiminin arasındaki yakınlaşma emareleri görülürken Millî Gazete, “normalleşme” sürecine ilişkin olarak 11 Aralık 2020 tarihinde attığı “Suçüstü” manşeti büyük yankı uyandırmıştı. Tel Aviv yönetimi ile yaşanan gelişmeler Millî Gazete’nin haberlerini doğrularken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’e büyükelçi atanacağını duyurduğu açıklaması da gazetemizi haklı çıkardı.

İSRAİL İLE “NORMALLEŞME” FELAKET DEMEK
Gerek Türkiye gerekse İsrail rejimi cephesinden gelen açıklamalar “normalleşme” yolunda önemli adımlar atıldığını gözler önüne sererken söz konusu olasılığın beraberinde büyük felaketleri de getirebileceği görülüyor. Bir yakınlaşma ile birlikte İsrail’in, Filistin’e ait enerji kaynaklarının işgal etmesinin meşruiyet kazanma ihtimali endişe veriyor. Türkiye ile işgalci İsrail rejimi arasında yaşanacak bir “normalleşme”nin endişe verici başka sonuçlar doğurabileceği de bir gerçek. Olası bir yakınlaşmanın İsrail’in Akdeniz’deki nüfuzunu artıracağı ve bu durumun da İsrail’in Doğu Akdeniz’de kilit aktör olmasının önünü açabileceği düşünülüyor.

Milli Gazete/ Bekir Şirin