DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-11-2021 12:49   Güncelleme : 27-11-2021 12:49

İsrailli General: Varlığımızı tehdit eden iki grup var Hizbullah ve Hamas

İsrailli General: Varlığımızı tehdit eden iki grup var Hizbullah ve Hamas

İsrail halkına yönelik bir ankette, askerliğin zorunluluğundan mı yoksa gönüllüğümden yana mısınız diye soruldu.

İsrail Güvenlik Hareketi lideri General Gershon Hacohen, siyonist yerleşimcilerle yapılan bir anketle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bahsi geçen ankette siyonist yerleşimcilere, “Askerliğin gönüllü olmasını mı yoksa zorunlu olmasını mı tercih edersiniz?” diye soruldu.

Hacohen, İsrail’in içinde bulunduğu şartlar göz önüne alındığında bu sorunun yanlış olduğunu, doğru sorunun“ Mevcut şartlar altında askerlik yapıp-yapmama opsiyonuna sahip olmak mümkün müdür?” şeklinde olması gerektiğini ifade etti.

İsraillilerin çoğunun siyonist rejimin güvenlik durumundan haberdar olmadığını belirten Hacohen, “Mesela Amerika ücretli askerlerden oluşan bir ordudur ve gerekli sayıları doldurmakta zorlanıyorlar” diyerek ABD ordusunu örnek verdi.

Arap ülkelerinin ordularıyla savaş tehdidinin zayıflamasının İsrail'in kendisini güvende hissetmesine yol açtığını belirten Hacohen, “Ancak yeni tehditler söz konusu” diyerek, Hamas ve Hizbullah’a işaret etti.

Hamas ve Hizbullah’ın İsrail için varoluşsal bir tehdit taşıdığını, bunun aksini düşünenlerin yanıldığını belirten Hacohen, “Bu yeni tehdide cevap vermek eskiye kıyasla kolay değil ve maliyetli. Üstelik İsrail, sadece gönüllü olanları askere alırsa, karada 2 ya da 3 tugaydan fazla askeri bulunmaz” diyerek, siyonist rejimin askeri gücünün zayıflayacağını ima etti.

“Hizbullah ile yapılan 2006 savaşı belki de İsrail’in tek bir cepheye odaklanabildiği son savaştı. Bir sonraki savaş bölgesel olabilir” diyen Hacohen, “Bu stratejik değişim, İsrail halkının, bugüne kadar tecrübe etmediği bir savaş için hazırlanmasını ve askeri kuvvetlerde önemli bir artışı gerekli kılacak” değerlendirmesinde bulundu.

İslami Analiz