FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 20-11-2021 11:39   Güncelleme : 20-11-2021 11:59

İngiltere'den Siyonizme hizmet; Hamas'ı terör örgütü ilan etmeye hazırlanıyor, Ensarullah ve Filistin Direnişinden tepki..

Yemen Devrimi Yüksek Komite Başkanı Muhammed Ali el-Husi, İngiltere'nin Hamas'ı terör örgütü olarak ilan etme kararına tepki gösterdi.

İngiltere'den Siyonizme hizmet; Hamas'ı terör örgütü ilan etmeye hazırlanıyor, Ensarullah ve Filistin Direnişinden tepki..

İngiltere Siyonist İsrail rejimine yaranmak için Filistin İslami Direniş Hareketi'nin (Hamas) siyasi kanadını da askeri kanadı gibi terör örgütü olarak ilan etmeye hazırlandığı bildiriliyor.

Hamas'ın silahlı kolu olan İzzeddin el Kassam Tugayları 2001 yılından bu yana İngiltere'de terör örgütü olarak kabul ediliyor.

Hamas terörist ilan edilecek

Middle East Eye'ın aktardığı bilgiye göre, Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Priti Patel, siyasi bir grup olarak Hamas'ı terör örgütü olarak tanıdıklarını ilan etmeye hazırlanıyor.

Hamas, kökten ve şiddetli bir şekilde antisemitist olduğu gerekçesiyle terör örgütü ilan edilecek.

Bu kapsamda Hamas destekçileri, "terör yasası" kapsamında 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

Karar doğrultusunda Hamas'a destek anlamına gelecek kıyafetler giyen, Hamas için toplantı ve organizasyon düzenleyen, Hamas'ın bayrak veya logosunu paylaşan kişiler yasayı ihlal etmiş sayılacak.

İngiliz Bakan Patel, Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, artık hareketin siyasi ve askeri kanatları arasında ayrım yapmayacaklarını kaydetti.

Hamas'ın ülkedeki varlığının Yahudileri güvensiz hissettirdiğini kayeden Patel, yasanın önümüzdeki hafta parlamentoya sunulacağını aktardı

Ensarullah'tan İngiltere'nin kararına tepki

İngiltere’nin kararını kınayan Muhammed Ali el-Husi, "İngilizlerin tutumu tuhaf değil, çünkü işgal rejimini kendileri kurdu." dedi.

Ensarullah yetkilisi, "İngiltere'nin mağdur tarafı terörist olarak tanımlamayı ve suç rejimini desteklemeyi öngören kararı Balfour Deklarasyonu'nun yıl dönümünde alınmıştır.” ifadesini kullandı.

Filistin Direniş Hareketlerinden İngiltere'nin Hamas adımına tepki

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu kararın, Filistin halkının meşru direnişini hedef aldığı ve İngiltere'nin Filistin halkına düşmanca tutumunun bir devamı olduğu ifade edildi.

FHKC, İngiltere'den, İsrail yanlısı söz konusu karardan ve Filistin halkına dönük düşmanlığından vazgeçmesini istedi.

İslami Cihad Hareketi ise kararı, "sadece Siyonist İsrail'e hizmet eden, adaletsiz ve düşmanca bir karar" olarak nitelendirdi.

Açıklamada, "Direniş, Filistin halkının meşru hakkıdır ve adaletsiz ve iki yüzlü hükümetler ne kadar işgalciden yana olursa olsun Filistinli güçler bu hakkı kullanmaya devam edecektir." denildi.

Filistinli Mücahitler Hareketi de söz konusu kararın, Batı'nın Filistin halkına, davasına ve direnişine yönelik düşmanlığının bir parçası olduğunu ifade etti.