DÜNYA
Giriş Tarihi : 19-11-2021 14:38   Güncelleme : 20-11-2021 11:19

Suudi destekli Genelkurmay Başkanından Yemen ve Ensarullah itirafı..Yemen’de kim kiminle savaşıyor?

Suudi destekli Hadi Hükümetinin Genelkurmay Başkanı Sağir bin Aziz, San'a Hükümeti güçleriyle içerisinde bulundukları çatışmalarla ilgili itiraf niteliğinde açıklamalarda bulundu.

Suudi destekli Genelkurmay Başkanından Yemen ve Ensarullah itirafı..Yemen’de kim kiminle savaşıyor?

Sağir bin Aziz, San'a hükümeti güçlerinin (Ensarullah, Yemen Ordusu ve yerel müttefikleri) silah sanayiinde ileri seviyede olduklarını kabul etti. Bin Aziz, "San'a güçleri balistik füzeler üretmeyi ve onları geliştirmeyi başardı. Ayrıca çeşitli cephelerdeki çatışmalarda dronları kullanarak üstünlük sağladılar. Şu an da onlar birçok silahı ürettikleri fabrikalara sahipler" dedi.

"Husilerin safında savaşan, İran ya da Lübnan’dan gelmiş, öldürülen ya da esir alınan yabancı uyruklu herhangi bir savaşçı yok. Ancak bizim güçlerimiz yabancı ve çeşitli Arap ülkelerinden devşirilen askerlerden oluşuyor" ifadelerini kullanan Genelkurmay Başkanı, "Silahlarımız büyük ölçüde Suudi Arabistan, BAE ve diğerlerinden geliyor. Bunların çoğu San'a güçleriyle girdiğimiz çarpışmalarda yok edildi. Daha fazla zırhlı araca ihtiyacımız var" şeklinde konuştu. (Yemen Al-Yawm, twitter/erhngngr68)

Hürsedahaber