GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-11-2021 14:56   Güncelleme : 18-11-2021 14:56

Merkez Bankası faizi 1 puan indirdi dolar, 10.97'ye kadar yükselerek tarihi zirvesini gördü.

Merkez Bankası faizi 1 puan indirdi dolar, 10.97'ye kadar yükselerek tarihi zirvesini gördü.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası faizi 1 puan indirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 100 baz puan indirerek yüzde 15'e düşürdü.

Merkez Bankası'nın faiz kararı beklenenden gecikmeli olarak geldi. Merkez Bankası para politikasına ilişkin Para Politikası Kurulu (PPK) metninde ise "Para politikası duruşunda yapılan güncellemenin ticari krediler üzerinde olumlu etkileri görülmeye başlamıştır" denildi. Metinde para politikasının dışında gelişen fiyat artışlarının 2022 yılının ilk yarısı boyunca da süreceğini belirtirken "Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir" dedi.
Kararın ardından döviz kurlarında yükseliş hızlanırken, karar öncesi 10.54'e kadar gerileyen dolar, 10.97'ye kadar yükselerek tarihi zirvesini gördü.

'Ticari krediler üzerinde olumlu etkiler görülmeye başlanmıştır'

Merkez Bankası PPK metninde karara ilişkin şu ifadeleri kullandı:
"Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Para politikası duruşunda yapılan güncellemenin ticari krediler üzerinde olumlu etkileri görülmeye başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerle ilgili gelişmeler yakından takip edilmektedir. Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirerek politika faizinin 100 baz puan indirilerek yüzde 15 olarak belirlenmesine karar vermiştir. Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir. TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir"

Sputnik