DÜNYA
Giriş Tarihi : 11-11-2021 21:19   Güncelleme : 11-11-2021 21:19

Cezayir: Suriye’nin Arap Birliği’ne dönme vakti gelmiştir...

Bir sonraki Arap zirvesine ev sahipliği yapacak olan Cezayir’in dışişleri bakanı, Suriye’nin Arap Birliği’ne yeniden katılması gerektiğini söyledi.

Cezayir: Suriye’nin Arap Birliği’ne dönme vakti gelmiştir...

Lübnan’dan yayın yapan el-Meyadin televizyonunun haberine göre Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamara, düzenlediği basın toplantısında Suriye ve Libya konularıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamara, “Daha önce de söylemiştik, Suriye’nin Arap Birliği’ne geri dönme vakti gelmiştir. İç işlerine müdahale edilmeksizin Suriye’nin Arap Birliği’ndeki koltuğu kendisine iade edilmelidir” dedi.

Cezayir’in Suriye’nin Arap Birliği üyeliğinin askıya alınmasını hiçbir zaman kabul etmediğini hatırlatan Dışişleri Bakanı Ramtan Lamara, “Suriye’nin Arap Birliği’ne katılması konusunda uzlaşma sağlanması için çaba gösteriyoruz. Birleşik Arap Emrlikleri’nin Şam ziyaretini tebrik ediyoruz. Bunun Arap ülkeleri arasındaki uyuma katkı sağlamasını umuyorum” diye konuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid, geçtiğimiz cumartesi günü on yıl aradan sonra Şam’ı ziyaret etmiş ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed tarafından da kabul edilmişti.

Bu gelişmeden sonra da uluslararası uçak seferlerini izleyen bir site, Bahreyn’e ait bir uçağın Çarşamba günü Şam uluslararası havaalanına indiğini bildirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid’in ziyaretinden önce Suudi İstihbarat Şefi Halid el-Humeydan Şam’ı ziyaret edip Suriyeli üst düzey yetkililerle görüşmüş, ardından da Ürdün Kralı Abdullah Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’le telefon görüşmesi yapmıştı.

Suriye’deki silahlı grupları destekleyen Fars Körfezi kıyısındaki Arap ülkeleri, 2011 yılında Suriye ile diplomatik ilişkilerini kesmiş; Katar’ın dönem başkanlığındaki Arap Birliği de Suriye’nin üyeliğini askıya almıştı.

Suriye ile diplomatik ilişkilerini kestikten on yıl sonra Şam Büyükelçiliğini tekrar açan ilk Körfez ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

YDH