GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-11-2021 10:42   Güncelleme : 11-11-2021 10:42

Mazlum Kobani: Rusya ve ABD, Türkiye'nin operasyonuna karşı bize teminat verdi..

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin çatı örgütü Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, yaptığı açıklamalarda, ABD'nin kendilerine "Türkiye’nin herhangi bir saldırısına karşıyız ve kabul etmeyeceğiz" dediğini aktarırken, Rusya'nın da yapılacak herhangi bir operasyona sıcak bakmadığını söyledi.

Mazlum Kobani: Rusya ve ABD, Türkiye'nin operasyonuna karşı bize teminat verdi..

Al-Monitor'den Amberin Zaman'ın sorularını yanıtlayan Mazlum Kobani, "Erdoğan her saldırı öncesinde uluslararası güçlerden destek almak için uğraştı. Tehditler savurdu, şu anda da savuruyor, ısrar ediyor ve ısrar etmeye devam edecek. Bence şimdi de bir operasyon için zemini hazırlamak istiyor. Ne var ki, bu kez mevcut durum eskiye kıyasla değişik. Dengeler değişik. Önceden Türkiye ve uluslararası güçlerle anlaşmalar yoktu" dedi.

Kobani'nin değindiği anlaşmalar ise Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Soçi ve ABD'yle imzalanan Ankara Anlaşması.

"Bana göre eğer Rusya’nın veya Amerika’nın onayı olmazsa Erdoğan böyle (Suriye operasyonu) bir adam atmaz" diyen Kobani, Rusya ve ABD'nin yapılacak olası operasyona yönelik kendilerine teminat verdiğini belirtti.

ABD'nin kendilerine bir güvence verdiğini aktaran Kobani, “ABD, 'Türkiye’nin herhangi bir saldırısına karşıyız ve kabul etmeyeceğiz' dendi. Görüştüğümüz ABD yetkilileri Kongre’nin Türkiye’ye yönelik devreye soktuğu yaptırımları da hatırlattılar. Son Erdoğan-Biden görüşmesinde de bize yönelik bir operasyonun kabul edilmeyeceği Türk tarafına iletilmiş" dedi.

Öte yandan Rusya'nın da olası bir operasyonun karşısında olduğunu söyleyen Kobani, "Ruslar da bize bu yönde Türkiye ile herhangi bir anlaşmalarının olmadığını söylediler. Onların endişeleri ise Türkiye’nin direkt olarak değil, Türk ordusu yerine Türkiye’ye bağlı yerel güçlerin, yani Suriye Milli Ordusu çatısı altında faaliyet sürdüren silahlı grupların bize saldıracağı yönünde. Hatta bugün için tarih verdiler ama bugün de kazasız belasız geçti" diye konuştu.

Halktv