DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-11-2021 08:54   Güncelleme : 09-11-2021 08:54

PYD öncülüğünde kurulan SDG: Şam’la ön şartsız görüşmeye hazırız..

PYD öncülüğünde kurulan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin liderlerinden Bedran Çiya Kurd Suriye hükümeti ile ön şartsız görüşmeye hazır olduklarını açıkladı.

PYD öncülüğünde kurulan SDG: Şam’la ön şartsız görüşmeye hazırız..

Sputnik haber ajansı Arapça servisine konuşan Suriyeli Kürt liderlerden Bedran Çiya Kurd, Rusya’nın Suriye devleti ile kendileri arasındaki diyalogda önemli ve etkili bir rol oynadığını belirtti; Amerika’nın ise Suriye dosyasını tamamen kendilerine bıraktığını öne sürdü.

Bedran Çiya Kurd, Suriye hükümetiyle ön şartsız görüşmeye hazır olduklarını belirtti ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine ve kuzeydoğusuna yönelik herhangi bir saldırısına karşı koymak için Suriye ordusuyla aralarında ortak bir mekanizmanın bulunduğunu söyledi.

Rusya’nın “özerk yönetim” ile Suriye devleti arasındaki diyalogda rol oynamak istediğini belirten Bedran Çiya Kurd, Rusya’nın Suriye’deki yasal hükümetin davetiyle Suriye topraklarında bulunuyor olmasından dolayı bu rolü oynayabildiğini ve Rusya’yı güçlü bir inisiyatif sahibi yapanın da bu olduğunu söyledi.

Bedran Çiya Kurd, Rusya’nın Suriye’deki bu niteliğinden “dolayı Suriye'deki taraflar arasında fikir birliğine varılması, istikrarın sağlanması ve Suriye'nin istikrarının ve güvenliğinin bölgesel olarak tehdit edilmesine veya bozulmasına yol açan her türlü etkenin sınırlandırılması konusunda daha büyük sorumluluk taşıdığını” söyledi.

Sputnik muhabirinin “Özellikle de Suriye Cumhurbaşkanının Suriye’nin 2011 öncesindeki ademi merkeziyetçi siyasal yapıya geri dönmeyeceğine dair açıklamasından sonra Suriye hükümetiyle doğrudan bir görüşmelerinin olup olmadığına” ilişkin sorusu üzerine de Bedran Çiya Kurd şu cevabı verdi: 

“Böyle bir görüşme henüz başlamadı. Biz bakış açımızı Rusya tarafına ilettik. Buna hazır olduğumuzu vurguladık. Ayrıca görüşmelerde en tartışmalı ve diyalogu engelleyici konuları tartışmaya geçmeden önce diyalogun iki taraf arasındaki güveni arttıracak konulardan başlatılması gerektiğini söyledik.”

Diyalog için ciddi ve açık bir proje varsa bunu başlatabileceklerini belirten Bedran Çiya Kurd, üzerlerindeki Amerikan nüfuzuna değinmeksizin “Suriyelilerin Suriyelilerle diyaloguna inanıyoruz. Biz karar ve irade sahibiyiz. Suriye’de çözüm için açık bir siyasi görüşe sahibiz. Suriye’deki tüm tarafları, Suriye krizini mutaassıp görüşlerden uzak ve gerçekçi bir şekilde ele almak için bu ulusal ve gerçekçi bilinç düzeyinde olmaya çağırıyoruz” dedi.

Suriye gerçekliğinin yeni ve kapsamlı bir yaklaşıma ihtiyacı olduğunu ve 2011 öncesi duruma dönme düşüncesinin yanlış olduğunu belirten Çiya Kurd, bu düşünce sebebiyle sorunların derinleştiğini ve uluslararası ve bölgesel güçlerin müdahalesi ile de krizin çözülemez hale geldiğini öne sürdü.

Suriye ordusu ile koordinasyon

Suriyeli Kürt liderlerinden Bedran Çiya Kurd, Suriye ordusu ile aralarında koordinasyon bulunduğunu belirterek “Tabi Türkiye’nin 2019’da Haseke’nin kuzeyindeki Ras el-Ayn ve Rakka’nın kuzeyindeki Tel Abyad’a saldırısından sonra Rusya’nın aracılığıyla Suriye ordusu ile Suriye Demokratik Güçleri arasında bir koordinasyon mekanizması kuruldu. Bu mekanizma hala geçerli ve sahada tüm temas ve çatışma alanlarında koordinasyon mevcut” dedi.

Amerikalılarla olan ilişkilerine ve Amerika’nın Türkiye’nin muhtemel müdahalesine ilişkin görüşüne değinen Çiya Kurd, stratejk bir seçenek olarak Suriyeliler arasındaki diyaloga bağlı olduklarını ve başka güçler üzerine hesap yapmadıklarını iddia etti ve “Amerikan tarafı Türkiye’nin saldırısına karşı ve bunu kabul etmeyeceğini vurguladı” dedi.

Türkiye’nin müdahalede bulunması halinde Amerika’nın Türkiye’ye ekonomik yaptırımlar uygulayacağını öne süren Çiya Kurd, Rusya’nın da buna karşı olduğunu söyledi ve Amerika veya Rusya’nın yeşil ışığı olmadan Türkiye’nin kendilerine saldıramayacağını ifade etti.

PYD öncülüğünde kurulan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Bedran Çiya Kurd, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine ve kuzeydoğusuna saldırı için henüz bir tavır elde edemediğini; ancak tehlikenin hala devam ettiğini söyledi.  

YDH