GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-11-2021 10:13   Güncelleme : 08-11-2021 10:13

Aliya İzetbegoviç'in dava arkadaşı Hasan Çengiç hayatını kaybetti...

Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç'in dava arkadaşlarından 64 yaşındaki Hasan Çengiç vefat etti. Allah Rahmet Eylesin Mekanı Cennet Olsun...

Aliya İzetbegoviç'in dava arkadaşı Hasan Çengiç hayatını kaybetti...

Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç'in dava arkadaşlarından 64 yaşındaki Hasan Çengiç vefat etti. Allah Rahmet Eylesin Mekanı Cennet Olsun...

Aliye İzetbegoviç ile Demokratik Eylem Partisi'nin (SDA) kurucularından olan Hasan Çengiç'in kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği ifade edildi.

Cenaze namazının yarın başkent Saraybosna'daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi'nde kılınacağı açıklandı.

Boşnak lider Aliya İzzetbegoviç’in dava arkadaşı olan Hasan Çengiç Bosna’nın özgürlüğü için büyük mücadeleler verdi.

Çengiç, Saraybosna’da 1983 yılında Genç Müslümanlar teşkilatına yönelik davada 9 yıl hapse mahkum edildi.

Bosna Savaşı sırasında Bosna Hersek Ordusu Genelkurmay Başkanlığı’nın yurt dışı lojistik şefi olarak görev yaptı. Bu kapsamda İran ve İstanbul’da bulundu.

Ülkesi için önemli görevler üstlenen Çengiç, bir dönem Bosna Hersek İslam Birliği başkanlığı yaptı.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Hasan Çengiç'in vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı paylaştı.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, sosyal medyadan paylaştığı mesajında, "Bosna Hersek'in istiklal mücadelesinin önemli kahramanlarından, bilge lider Aliya'nın yol ve dava arkadaşı, devlet adamı, değerli dostum Hasan Çengiç'e Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve Boşnak halkına başsağlığı diliyorum. Makamı ali, mekanı cennet olsun" dedi.

Parti sözcüsü Ömer Çelik ise sosyal medyadan, "Bosna Hersek'in kahramanlarından, Aliya'nın yol arkadaşı, zor zamanlarda güçlü sınavlardan hakkıyla geçmiş devlet adamı, Hasan Çengiç'i kaybettik... Allah rahmet eylesin. Değerli ailesine ve kardeş Boşnak halkına başsağlığı diliyoruz" dedi.