DÜNYA
Giriş Tarihi : 07-11-2021 18:27   Güncelleme : 07-11-2021 18:27

Haydut Amerika Suriye petrolünü çalmaya devam ediyor, Suriye'de klometrelerce uzanan ABD hırsızlık konvoyu görüntülendi

ABD askeri güçleri Suriye'deki yasadışı faaliyetlerine devam ediyor. ABD bugün çalıntı Suriye petrolünü 200 den fazla tırla Irak’a kaçırdı. Bölgede dev çalıntı Suriye petrolü konvoyu tespit edildi . ABD konvoyu birkaç kilometre boyunca uzandı.

Haydut Amerika Suriye petrolünü çalmaya devam ediyor, Suriye'de klometrelerce uzanan ABD hırsızlık konvoyu görüntülendi

Kamışlı'daki Suriyeliler, İHA'lar yardımıyla Irak'ın doğusuna giden bu uzun petrol tankeri konvoyunun çekimlerini yaptılar. Daha önce, (muhtemelen SDG birliklerine ait silahlarla birlikte) 40 kamyonluk bir konvoyun daha nakledildiği görülmüştü.

Uzun zamandır ABD işgal güçlerinin Suriye'den çekilebileceği söylentileri vardı ancak bugün durum Amerikalıların zengin petrol sahalarını terk etme olasılıklarının düşük olduğu yönünde. Düzenli olarak, tanker konvoyu Suriye-Irak sınırını el-Velid yasadışı sınır kapısından geçiyor.

Washington, Suriye'deki varlığını petrol sahalarının yeniden IŞİD’in eline geçebileceği argümanını ortaya atarak açıklıyor ancak asıl sebep, ABD'nin Batı'nın yaptırımlarıyla boğulmuş olan Suriye ekonomisini yok etme arzusunda yatıyor.

Bu nedenle, ABD askerlerinin potansiyel olarak geri çekilmesi ancak Amerikan petrol şirketlerinin Suriye petrollerinin son damlasını emmesinin ardından mümkündür. O zamana kadar ABD, Kürt birliklerini silah ve askeri teçhizatla destekleyecek.

Hatırlanacağı üzere dün Suriyeli kaynaklar, ABD askerlerinin Suriye'nin Ürdün ve Irak sınırındaki el-Tanf üssüne büyük miktarda silah ve mühimmat sevkiyatının geldiğini bildirdi.

ABD’nin son askeri hareketliliğinde, bu işgalci güçler, Suriye'nin Irak sınırındaki el-Tanf bölgesindeki yasadışı askeri üslerine silah ve mühimmat taşıyan araçlar ve lojistik malzemeler de dahil olmak üzere büyük bir askeri konvoy  taşıdı.

ABD işgal güçleri 2014 yılında IŞİD'le mücadele bahanesiyle el-Tanf üssünü kurdu, ancak gerçek farklı ve ABD işgalcileri bölgedeki terörist grupları desteklemek için bu üssü kullanıyor.

ABD işgalcileri, Suriye ordusunun mevzilerine ve Suriye'nin el-Badiya bölgesindeki sivil bölgelere ve altyapıya saldırmak için IŞİD de dahil olmak üzere farklı bölgelerden teröristleri el-Tanf'a getiriyor ve eğitim veriyor.

Hürsedahaber