MAKALE
Giriş Tarihi : 30-10-2021 10:26   Güncelleme : 08-11-2021 14:28

Ayten Zaman Yazdı: Yolda Yaşlı Bir Amca Gördüm…

“Biz insana, ana-babasına iyi davranmasını vasiyet ettik! Çünkü anası, onu nice sıkıntılara katlanarak karnında taşımış, sütten ayrılması da iki yıl olmuştur. İşte bunun için; “Önce Bana, sonra da ana-babana şükret! diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş ancak banadır.”

Ayten Zaman Yazdı: Yolda Yaşlı Bir Amca Gördüm…

Yolda yaşlı bir amca gördüm, ilk önce rahatsız olduğunu sandım, sonra öyle olmadığını fark ettim.

Dizlerinde fer kalmamış bir halde yolu yürüyordu. Ne olduğunu öğrenmek için yanına yaklaştım. Amca yardıma ihtiyacınız var mı? Diye sordum. Basını eğdi, içinde kelimeler birbirini kovalıyordu. Biraz sendeledi, düşer gibi oldu. Sırtını yanında durduğu duvara yasladı. Ve söyle bir söz dudaklarından döküldü!

Kızım! “Lokman süresi, ondördüncü ayette Allah mealen şöyle buyuruyor” “Biz insana, ana-babasına iyi davranmasını vasiyet ettik! Çünkü anası, onu nice sıkıntılara katlanarak karnında taşımış, sütten ayrılması da iki yıl olmuştur. İşte bunun için;  “Önce Bana, sonra da ana-babana şükret! diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş ancak banadır.” Zamane gençleri evlâdım, ne Allah' dan korkuyor, ne de kuldan utanıyorlar. Allah kimseni evladı'nın minettinde koymasın. Dokuz evlâdım var, ne emeklerle büyütüm. Yeri geldi ekmek parası bulamadım. Hepsini meslek sahibi etmek için, gece gündüz çalıştım. Meslek sahibi oldular, elleri ekmek tutuktan sonra bizi unuttular. Ben kendime değil, analarına üzülüyorum. Evlât hasretine dayanamıyor, ana yüreği işte. Döndü bana, önce gözlerini üzerimde gezdirdi. Sonra, söyle devam etti! "

Kızım; sırtını duvara yasla, sakin bir insana yaslanma, bu sana öğüdüm olsun!" Dedi ve gözleri doldu, elleriyle şakaklarını ovdu. Biraz yanına yaklaştım. Yıkılmış olan bir insana nasıl teselli vereceğim bilememenin şaşkınlığı içersinde. Olduğum yerde kala kaldım. Anın içinden sıyrılıp tekrar sordum. Amca yardıma ihtiyacınız var mı? Allah'tan başka kimseye ihtiyacımız yok kızım dedi. Sadece duanıza ihtiyacımız var. İnsan yükü ağır olur, dua edin kimsenin minnetine düşmeden bu dünyadan göçüp gidelim. Allah bizi ölene kadar yatağa düşürmesin evladım. Yoksa kimse yüzümüze bakmaz...

Dedi ve yoluna devam etti....

ZehraZehra