GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-10-2021 10:10   Güncelleme : 30-10-2021 10:10

Son seçim anketi: Yüzde 7 seçim barajı MHP’yi kurtaracak mı?

Ekim ayının sonlarına doğru ORC son haftanın seçim anketi sonuçlarını yayınladı.

Son seçim anketi: Yüzde 7 seçim barajı MHP’yi kurtaracak mı?

Son seçim anketi ORC araştırma tarafından gerçekleştirilirken ankette yüzde 7 barajı uygulanırsa Meclis’te grubu olan partilerin durumu da ortaya koyuldu. Durumu en çok merak edilen parti ise MHP oldu..

Ekim ayının sonlarına doğru ORC son haftanın seçim anketi sonuçlarını yayınladı. Ankette bir çok değişken ele alınırken çok konuşulan yüzde 7 barajı seçimlerde uygulanırsa partilerin oy oranının ne olacağı konusu da seçmenlere soruldu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçimlerin takvime göre işleyeceğini ve 2023’te yapılacağı konusunda ısrarlarını sürdürürken muhalefet ise mevcut ekonomik, siyasi  ortamın değişmesi gerektiğini vurgulayarak seçimlerin biran önce yapılmasının ülke menfaati açısından daha iyi olacağı tezini savunuyorlar. Durum böyleyken araştırma şirketleri de seçim anketi çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Son seçim anketi sonuçlarını açıklayan ORC’nin bu anket çalışmasında AK Parti ve MHP’nin seçim barajını yüzde 7’ye indirmesi halinde partilerin alacağı oy oranını açıkladı. Anketin sonuçlarna göre yüzde 7'lik baraj, HDP ve MHP'nin Meclis'e girmesine olanak sağlayacak.

İşte son seçim anketine göre yüzde 7’lik seçim barajı uygulanırsa TBMM’de grubu bulunan partilerin alacağı oy oranı:

AKP: Yüzde 31,3
CHP: Yüzde 26
İYİ PARTİ: Yüzde 14,1
MHP: Yüzde 9,8
HDP: Yüzde 8

Milli Gazete