DÜNYA
Giriş Tarihi : 26-10-2021 10:51   Güncelleme : 26-10-2021 10:51

ABD: Erdoğan'ın açıklamalarını not ettik..

ABD: Erdoğan'ın açıklamalarını not ettik..

18 Ekim'de Osman Kavala'nın tutukluluğunun dördüncü yılı nedeniyle Abd, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Kanada ve Yeni Zelanda'nın imzaladığı ortak bir açıklama yayımlandı.

İslami Analiz'de yer alan habere göre: Açıklama, ABD, Almanya ve Kanada başta olmak üzere bazı ülkelerin Ankara'daki büyükelçiliklerinin sosyal medya hesaplarında da paylaşıldı.

"İSTENMEYEN İSİM" TALİMATI
Bu açıklamanın ardından, "Gerekli talimatı ben Dışişleri Bakanı'ma verdim. Bu 10 tane büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz dedim. Bunlar Türkiye'yi tanıyacak, anlayacak, bilecekler. Türkiye'yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler." diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 büyükelçinin 'istenmeyen isim' ilan edilmesi için talimat verdiğini açıkladı.

GERİ ADIM HAMLESİ OLUMLU KARŞILANDI
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, bugün yaptığı paylaşımda, diplomatların, bulunduğu ülkelerin kanun ve nizamlarına riayet etmesini öngören Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine riayet edildiğini açıkladı. Büyükelçiliğin, Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine ilişkin yaptığı açıklama, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından olumlu karşılandı.

"YANLIŞTAN GERİ DÖNÜLDÜ"
Osman Kavala çağrısında geri adım atmasıyla ilgili Kabine toplantısının ardından konuşan Erdoğan, "Ülkemize dönük yanlıştan geri dönülmüştür. Büyükelçilerin bundan sonraki süreçte daha dikkatli olacaklarına inanıyorum" dedi.

Akşam saatlerinde açıklama yapan ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son dönemdeki sözlerini not aldıklarını belirtti.

Price, 18 Ekim’deki ortak metnin zaten Viyana Sözleşmesi’nin 41’nci maddesine uygun olduğunu iddia ederek “Bugünkü açıklama bunun altını çizmek içindi” dedi.

Sözcü, ABD’nin hukukun üstünlüğünü ve insan haklarına saygıyı desteklemeye devam edeceğini, ancak Başkan Joe Biden yönetiminin ortak öncelikler konusunda Türkiye’yle işbirliği aradığını ve herhangi bir anlaşmazlığı çözmek için diyaloğa girmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Price, Biden’ın İtalya’da düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi’nde Erdoğan’la görüşüp görüşmeyeceğine dair soruyu ise yanıtsız bıraktı.