FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 25-10-2021 13:53   Güncelleme : 25-10-2021 13:53

BM: İsrail yerleşimlerinin tamamı yasadışıdır...

Birleşmiş Milletler, ırkçı İsrail rejiminin işgal altında tuttuğu Batı Şeria’da yeni yerleşim merkezleri kurmak için yaptığı ihale açıklamasını kaygı verici olarak niteledi.

BM: İsrail yerleşimlerinin tamamı yasadışıdır...

- Arab48’in haberine göre Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Temsilcisi Tor Wennesland, ırkçı İsrail rejiminin işgal altındaki Batı Şeria’da 1300 yeni yerleşim merkezi inşa etme girişiminin kaygı verici olduğunu belirterek Siyonist rejimin tüm yerleşimlerinin yasadışı olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Temsilcisi Tor Wennesland, ırkçı rejimin işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te inşa ettiği yerleşimlerle ilgili açıklamasında “Bir kez daha vurguluyorum: Tüm yerleşimler uluslararası yasalara göre yasa dışıdır. Ayrıca barış önündeki en büyük engeldir; bunların derhal durdurulması gerekmektedir” dedi.

Irkçı İsrail rejimi, işgal altındaki Batı Şeria’da yerleşimleri genişletme çerçevesinde 1300 yeni konutun inşası için ihale açtı.

Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Özerk Yönetimi de ırkçı rejimin Batı Şeria’da 1300 yeni konut inşa ederek yerleşimleri genişletmesinin “kırmızıçizgilerin aşılması” olarak niteledi.

Siyonist rejimin yeni başbakanı Naftali Bennett, defalarca iki devletli çözümü kabul etmediğini açıklamıştı.

YDH