GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-10-2021 10:08   Güncelleme : 23-10-2021 10:08

Halk, ekonomik gidişat hakkında ne düşünüyor?

Altın ve döviz kurundaki yükselişin hayatlarını ciddi anlamda etkilediğini belirten Ankaralılar, yetkililerin buna çare bulmasını istiyor.

Halk, ekonomik gidişat hakkında ne düşünüyor?

Altın ve döviz kurunda yaşanan artış hakkında konuşan Ankara halkı, kurlardaki yükselişin kendilerini düşündürdüğünü söyledi.

Hayat pahalılığı, her geçen gün artan döviz ve altın fiyatları; küçük esnaftan asgari ücretliye, emeklisinden yevmiyeli işlerde çalışan halkın büyük bir kesimine kadar insanları olumsuz etkiledi.

Türkiye'deki ekonomi gidişatına kimi vatandaşlar tepki gösterirken kimileri de önceki hükümetlere göre durumun iyi olduğunu ve hayat şatlarının normal olduğunu savundu.

"Asgari ücret alan ve kirada oturan çocuklu aileler geçimini nasıl sağlayacak?"

Feyzullah Kartal

"Keşke erken seçim olsaydı da böyle bir ekonomi kriz yaşanmamış olsaydı." diyen Feyzullah Kartal, "Millet perişan, aç ve susuz geziyor. Dolar ve Euro yükseldi. Yiyecek ve içecekte alım gücü çok azaldı. Keşke borçlulara yönelik genel bir af çıkarılmış olsaydı. Zenginlerde para dönüyor ama fakir ve yoksullarda dönmüyor. Ev kiraları almış başını gidiyor. Asgari ücret alan ve kirada oturan çocuklu aileler geçimini nasıl sağlayacak?" diye sordu. 

"Salgından dolayı belki ekonomi biraz zayıflanmıştır"

Şükrü Gürses

Hayatından memnun olduğunu aktaran emekli Şükrü Gürses, yaşanan ekonomik dalgalanmaları şöyle değerlendirdi:

Türkiye iyi. Salgından dolayı belki ekonomi biraz zayıflanmıştır. Tüm dünyada olan bir durum. Niye öyle iftiralarla yalanlarla Türkiye'yi kötülüyorlar. Ben emekliyim 2 bin 500 lira maaşım var. Hamdolsun geçiniyorum. Ben 82 yaşındayım. Türkiye'de bugüne kadar Tayyip Erdoğan gibi bir lider gelmedi. Birçok muhalif partiler yalancı. Bunlardan Türkiye'ye fayda gelmez, zarar gelir.

"Ekonominin düzelmesi için dışa bağımlığın bitmesi gerekir"

Ali Barman

Salgın nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekonominin kötü olduğunu dile getiren Ali Barman, "Dolar yükseliyor, altın yükseliyor. Devamlı bir şeyler yükseliyor, ama neden yükseliyor? Tüm dünyada ekonomik kriz varken sadece Çin, Rusya ve Türkiye'nin dolar bazında parası değer kaybediyor. Buna şaşırıyoruz ama ekonomi kötü. Ekonominin düzelmesi için dışa bağımlığın bitmesi gerekir. Dışa bağımlılık ne zaman biterse, o zaman ekonomi düzelir. İki puan faiz indiriliyor hemen dolar yükseliyor. Demek dışarıdan bir müdahale var. Küresel güçler faizin inmesini istemiyor. Dış güce bağımlılık bir kere bitecek o kadar ve inşallah bitecek." ifadelerini kullandı.

Her şeyin çok pahalı olduğunu aktaran lise öğrencisi Talha Yılmaz ise, zamların sebebinin "fırsatçılık" olduğunu söyledi.

"Seçim geliyor, zamlar geliyor"

Sezai Kesedar

İstikrarsız ekonominin sebebinin seçim yatırımı olduğunu söyleyen Sezai Kesedar, "Seçim geliyor, zamlar geliyor. Adam kaybedeceğini bildiği için zamlara yükleniyor. Çözüm iktidar değişikliği. Yeni bir kan, taze kanın gelmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

"Halkın üzerinde inanılmaz bir baskı politikası var"

Azadi Kaya

Ulus hal esnafından Azadi Kaya, "Ekonominin gidişatını tamamen dikta fikirlere bağlıyorum. Halkın üzerinde inanılmaz bir baskı politikası var. Halk susturuluyor. Halk bir şekilde geçindiğini düşünüyor ama geçinemiyor. Kimse mutlu değil, sisteme uyuyor." ifadelerini kullandı.

Geçimin zor olduğunu söyleyen vatandaşlardan Ali Sezer, bu gidişata bir çözüm bulunmasını istedi.

"Türkiye'de şimdi işsizlik var, ekonomik kriz var"

Musa Ali Cemal

Vatandaşlardan Musa Ali Cemal, ise şunları söyledi:

Türkiye'nin durumu inşallah iyi olur, dua edelim… çünkü Türkiye hepimizin. Ama şu andaki mevcut iktidar tahminimce işi yürütemiyor, ekonomi bence kötü. Hangi parti olursa olsun bu milletin cebine dokunursa halk babasını tanımaz. Hükümet isterse yol, köprü ve her şeyi yapsın ama mutfağıma, cebime dokunursa işler değişir. Türkiye'de şimdi işsizlik var, ekonomik kriz var. Sonu iyi olur inşallah diyelim.
"Devlet insanlara hep verse yine beğenmezler"

İbrahim Avşin

Türkiye'nin durumunun ortada olduğunu ve her şeyin güzel olduğunu belirten İbrahim Avşin, "Bu devlet bizim devletimiz. Devlete sahip çıkmayan ve elinin tersiyle iten insanlara para da yetmez. Türkiye'de her şey bol. Var mı mazot, benzin, tüp ve yağ kıtlığı? Ucuz bir şey oldu mu yığınla para var. Ne devleti ne milleti beğeniyorlar. Aylığı alıyor gene de devleti beğenmiyor. Bu insanlara devlet hep verse yine beğenmezler. Her şey bol ve güllük gülistanlık. Bana göre çok güzel." dedi.

Ekonominin kötü gidişatının dünya politikası olduğunu söyleyen vatandaşlardan Ahmet Bozkurt, salgınla birlikte gidişatın daha da kötüye gittiğini dile getirdi.

İLKHA