DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-10-2021 10:30   Güncelleme : 22-10-2021 10:30

İslam dünyasını ilim ve teknolojide birbirine bağlayan ödül dün sahiplerine verildi..

İslam dünyasını ilim ve teknolojide birbirine bağlayan ödül dün sahiplerine verildi..

Merkezi İran’da bulunan Mustafa Bilim Ve Teknoloji vakfının iki yılda bir verdiği “Mustafa Ödülü” bu yıl Bangladeş, İran, Pakistan, Lübnan ve Faslı bilim adamlarına verildi.

İran’da peygamberimiz Hz. Muhammed sav adına atfen kurulan Mustafa Ödülü bu yıl,  Bangladeş ve İranlı bilim adamlarına verildi. Bangladeşli   Prof M. Zahit Hasan, küçük yara metallerdeki topolojik parçacıklardan  yeni tür kuantum elektrikleri ve lazerlerde kullanılacak formüller üzerine yaptığı çalışmalardan, İranlı  prof  Kamran Vefa ise, Maddenin temel oluşumlarında elektronlar gibi  küçük parçacıklar değil, sicimler gibi  geometrik parçacıkların var olduğu tezindeki çalışmalarıyla ödüle layık görüldü.

Prof Muhammed Sayegh ,  Organ naklilerinde organların zarar görmesini  durdurmak yada önlemek amacıyla  geliştirdiği yöntemlerden dolayı ödüle layık görüldü.

Prof Yahya Tayalati Işığın ışıkla saçılması alanındaki çalışmasıyla, dünyanın % 95’nin  enerji ve bu enerjinin içeriği konusunda bilgi sahibi olunmadığı, sahip olunan % 5’lik bilgi ile ışığın ışıkla saçılması yöntemiyle  bir çok madde ve parçacığın da bulunmasına katkı sağlayacağını belirtiyor.

Prof Muhammed İkbal  Choudhary  Bitkisel İlaçların  günümüzde daha modern çalışmalarla, moleküllerin  keşfedilmesiyle daha güçlü ve etkili ilaçların  yapılabileceğine yönelik çalışmasıyla  Mustafa Ödüllerinin sahipleri oldular.

Ödül töreni, Perşembe akşamı  İran’ın başkenti Tahran’da Vahdet salonunda gerçekleşti. Törene, İran cumhurbaşkanı Bilim ve Teknoloji işler yardımcısı, İran Yüksek Eğitim ve teknoloji bakanı, İran Sağlık bakanı başta olmak üzere muhtelif İslam ülke büyükelçileri, yabancı misyon şefleri ile muhtelif İslam ülkelerinden  üniversite rektör ve akademisyenleri katıldı.

Ödül töreninde konuşan İran cumhurbaşkanı yardımcısı Sorana Settari, “mustafa bilim teknoloji ödülünün,  bilim adamlarını destekleme ve  çalışmalarını teşvik etmenin yanı sıra, bilim adamları ve akademisyenlerin aralarında işbirliği köprüsü oluşturduğunu” söyledi. Settari “bilim adamlarının yaratıcı, bilim ve teknolojinin  Müslümanların gelişmesi ve kalkınmasında bir lokomotif olarak kullanmaları İslam ülkeleri ve Müslüman bilim adamları arasında dostane işbirliklerine de öncülük edileceğini “ dile getirdi.

Mustafa Ödülü,  her iki yılda bir,  1 Tıb ve Bioteknoloji, 2.İletişim ve Bilişim teknolojisi, 3 Nanoteknoloji, 4. Çevre  ,5 Muhtelif Bilim alanları ( muhtelif mühendislik, ekonomi, bankacılık vs)

Ödül kazananlara,  500.000 $ maddi, ödülün yanı sıra muhtelif plaket ve  nişanlar da veriliyor.  Türkiyeli bilim adamlarından da ödülü alanlar oldu. 2019’da  prof Uğur Şahin’e,  kanser tedavisinde yaptığı çalışmalardan dolayı, 2017 yılında  Prof Sami Erol Gelenbe’ye yapay zeka alanındaki çalışmalarından dolayı ödül verilmişti.