GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-10-2021 08:55   Güncelleme : 22-10-2021 08:55

Malezya Ümmetin Aydınlanması Teşkilâtı (WADAH) Başkanı Prof. Ahmed Azam: Mücahit Erbakan bir ekoldü

Malezya Ümmetin Aydınlanması Teşkilâtı (WADAH) Başkanı Prof. Ahmed  Azam: Mücahit Erbakan bir ekoldü

Malezya’dan Suriye’nin Azez kentine cami ve medrese açılışı için gelen Ümmetin Aydınlanması Teşkilâtı (WADAH) Başkanı Prof. Ahmed Azam, Milli Gazete'ye  açıklamalarda bulundu.

Malezya’dan Suriye’ye gelerek ümmet bilincini diri tutmaya çalışan Azam, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızdan övgüyle bahsederek, “Mücahit Erbakan, öncü bir beyindi, ekoldü” dedi.

Suriye’de 10 yıldır devam eden iç savaş İslam ülkeleri arasındaki ortak karar alamama sorununu da ortaya çıkardı. İslam ülkelerinin bir araya gelememesi Suriye İç Savaşı’nın uzamasına ve barışın bir türlü sağlanamamasına neden oldu. Birçok İslam ülkesi, Müslüman kardeşlerinin yaşadığı bu savaşı bitirmek için sağlıklı adımlar atamadı, Müslüman ülkeler birbirleriyle problem yaşayacak hâle geldi. Malezya’dan gelerek Suriye’nin Azez kentinde cami ve medrese açılışı gerçekleştiren Ümmetin Aydınlanması Teşkilatı (WADAH) Başkanı Prof. Ahmed Azam, gazetemize konuşarak ümmetin birlikte olamamasını değerlendirdi.

“MÜSLÜMANLAR İSLÂMİ KONSEPTTE YAŞAMIYOR”
Ümmetin Aydınlanması Teşkilatı (WADAH) Başkanı Prof. Ahmed Azam, Suriye’deki manzaranın insanı etkileyen üzücü bir durum olduğunu belirterek, İslâm dünyasındaki parçalanmışlığa dair “Suriye’de yaşananlar ümmetin bir yansıması. Ümmet yanlış yönlendiriliyor, manipülasyona uğruyor ve aynı zamanda yalnız bırakılıyor. Biz bir ümmetimiz ama ümmet şeklinde değiliz, parçalanmış durumdayız. Müslümanlar, İslâmi konseptte yaşamıyor. Çünkü sistem İslam’a ait değil. Müslümanlar, İslam’a göre yaşamadıkları zaman sürekli çatışırlar. İslam ülkelerinin parçalanma sorununu çözmek için Osmanlı Devleti’ni takip etmemiz gerekiyor. 100 yıl önceki ümmetin durumuna bakmalıyız Problemin ilk çözümü yaşadığımız çağı biz yönlendirmeliyiz. İslamiyet’i anlamalıyız, çalışmalıyız, araştırmalıyız “ diye konuştu.

“MÜCAHİT ERBAKAN BİR EKOLDÜ”
Millî Görüş Hareketi’nin merhum lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca’mızın, ümmetin birliğine inandığını söyleyen Azam, “İslam ve ümmet tıpkı balık ve su gibidir. Balıklar su olmadan yaşayamaz ölürler. Aslında bu örnek İslam dünyasında şuan yaşananlardır. Mücahit Necmettin Erbakan, öncü bir beyindi, ekoldü. Prof. Dr. Necmettin Erbakan, ümmetin birliğine inanırdı. Bu yolda İslam ülkeleri arasında ekonomik, politik ve birçok konuda birliktelik oluşturmayı istiyordu.” ifadelerini kullandı.