FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 22-10-2021 08:38   Güncelleme : 22-10-2021 08:38

Açlık grevindeki Filistinli esirlerin durumu kritik..

İşgalci Siyonist rejim hapishanesinde Filistinli esir Kavasme 92 gündür açlık grevinde bulunuyor...

Açlık grevindeki Filistinli esirlerin durumu kritik..

Miktad el-Kavasme , kötü fiziksel koşullarına rağmen Siyonist politikaları protesto etmek için açlık grevini sürdürmekte ısrar ediyor.

Kavasme, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine  Kaplan Tıp Merkezi’nin yoğun bakım ünitesine kaldırılmıştı.

İşgal rejimi parlamentosu Knesset, 30 Temmuz 2015’te, açlık grevi yapan Filistinli tutuklu ve mahkumların  “zorla beslenmesine” imkan tanıyacak yasayı onaylamış, karar Filistinliler ve uluslararası insan hakları örgütleri tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

El-Gad televizyonunun haberine göre, Filistin'in çeşitli kentleri, işgal rejiminin hapishanelerinde grevde bulunan tutuklulara destek için gösterilere tanık oluyor.

Ramallah'taki el-Gad ağı muhabiri, "toplantılar açlık grevinde olan tutuklulara destek olmak için yapıldı." dedi.

Kaid el-Fasfus ve diğerleri de dahil olmak üzere bir dizi esirin ailesi de mitinge katılanlar arasında yer alıyor. Kaid el-Fasfus’un açlık grevinin üzerinden şu ana kadar 99 gün geçti ve kötüleşen koşullar nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

İslami Cihad Hareketine bağlı yaklaşık 250 esir tarafından devam ettirilen açlık grevinin 9. gününde Filistinli tutuklular Muhammed el-Amudi ve Hüsnü İssa da açlık grevlerinin şiddetini artırdı ve su içmeyi de reddetti.

Bazı avukatlara göre, sağlık durumu kötüleşeler hapishane kliniğine nakledildiler. Öte yandan, esirlerden Ala'a el-Araj'ın eşi ile yapılan röportajda, kocasının son 74 gündür açlık grevinde olduğunu ve Ramle hapishanesine nakledildiğini, buradan kötüleşen koşullar nedeniyle hastaneye kaldırıldığını ve hayatının tehlikede olduğunu açıkladı.

İşgal hapishanelerindeki bazı Filistinliler, Siyonist İsrail yönetiminin mahkumlara karşı ihlallerini ve “idari tutukluluk” politikasını protesto için açlık grevi yapıyor.

İşgal rejimi, “idari tutukluluk” adını verdiği uygulamayla Filistinlileri hiçbir suç isnadı olmadan istihbarata dayalı iddialar nedeniyle1 ila 6 ay alıkoyabiliyor

Tutuklunun, “rejimin güvenliği için tehlike teşkil ettiğine” karar verilmesi halinde askeri hakim suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

İsrail Post