DÜNYA
Giriş Tarihi : 20-10-2021 19:55   Güncelleme : 22-10-2021 12:09

Hıristiyan din adamlarından Hizbullah’a destek...

Lübnanlı ve Suriyeli Hıristiyan din adamları, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ın dün yaptığı açıklamalara destek verdi.

Hıristiyan din adamlarından Hizbullah’a destek...

 El Meyadin televizyonuna konuşan Lübnan’ın el-Kaa Kilisesi ile Şam’ın Katolik Kilisesi papazları, Suriye’deki ve Lübnan’daki Hıristiyan varlığının korunmasında Hizbullah’ın rolüne dikkat çekti.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, dün akşam yaptığı konuşmada Semir Caca liderliğindeki Lübnan Kuvvetleri partisinin Şiilerle Hıristiyanlar arasında düşmanlık yaratmayı ve iç savaş başlatmayı amaçlayan tahriklerine dikkat çekmişti.

Lübnan’ın el-Kaa Kilisesi Papazi İlyan Nasrullah, el-Meyadin televizyonuna yaptığı açıklamada Hizbullah’ın oynadığı rolü överek “Lübnan’da ve Suriye’de bir terörist hilafeti planlanmıştı. Bu tekfirci projeye karşı koyan en büyük güç Seyyid Hasan Nasrullah liderliğindeki Direniş oldu” dedi.

Bu tekfirci projesinin başarılı olması halinde teröristlerin sınırları aşarak Avrupa’ya kadar ulaşabileceğini belirten İlyan Nasrullah, Hıristiyan toplumu ile Hizbullah arasındaki ilişkiyi de kadim ve tarihi diye niteledi ve “Bizler birbirimize karşı hiçbir şekilde kaygı duymayız; tam tersine her şey güven, dostluk ve saygı temeline dayalıdır” dedi.

Şam Katolik Kilisesi Papazı Makaryos Kaluma da savaş ve çatışmanın ölümden başka bir şey getirmediğini belirterek dostça bir arada yaşamak istediklerini söyledi.

Şam Katolik Kilisesi Papazı Makaryos Kaluma, Hizbullah’ın Lübnan’ın ve Suriye’deki Hıristiyanların korunmasındaki rolüne değinerek şunları söyledi:

“Lübnanlı Şii genç, Suriyeli bir Hıristiyan olan beni savunmaya geldiğinde ben tekfircilerin egemenliğini isteyenlerin yanında mı yer alırım yoksa Malula’yı ve tüm Suriye’yi savunan Şiilerin yanında mı? Eğer Hizbullah’ın ve Suriye ordusunun ona verdiği destek olmasaydı İsrail tüm Lübnan’ı işgal ederdi. Eğer Hizbullah’ın, Suriye ordusunun ve müttefik güçlerin kanı ve desteği olmasaydı bugün Malula (Şam’a 50 km. mesafedeki Hıristiyan kenti) diye bir yer olmayacaktı.”

Hizbullah’ın Lübnan’ın el-Kaa bölgesindeki Hıristiyanları terörist saldırılara karşı koruduğunu da hatırlatan Şam Katolik Kilisesi Papazı Makaryos Kaluma, “Hizbullah’ın el-Kaa bölgesinde yaptığı savunma da tıpkı Suriye’nin Malula bölgesindeki savunması gibidir” dedi.

Hizbullah Genel Sekreteri dünkü konuşmasında Lübnan Kuvvetleri partisinin Suriye’deki terörist grupları “devrimci” diye desteklediği dönemde Hizbullah’ın Lübnan ve Suriye Hıristiyanlarını terörist saldırılarından koruduğunu belirtmiş ve “Hizbullah’ın Hıristiyanlara nasıl davrandığını gidip Suriyeli Hıristiyanlara sorun” demişti.

YDH