DÜNYA
Giriş Tarihi : 19-10-2021 11:21   Güncelleme : 19-10-2021 11:21

Taliban: IŞİD’in yeraltı çetesini çökerttik...

Taliban, terör örgütü IŞİD’in valisini ele geçirerek örgütün Afganistan’daki yeraltı çetesini tamamen kontrol altına aldıklarını açıkladı.

Taliban: IŞİD’in yeraltı çetesini çökerttik...

ISNA haber ajansının Skynews Arabiya’ya dayandırdığı haberine göre Taliban Basın ve Kültür Konseyi üyesi Muhammed Celal,           IŞİD’in yeraltı çetelesine mensup çok sayıda kişiyi tutukladıklarını açıkladı.

IŞİD’in Nengerhar’da yaptığı saldırının sorumlularını ele geçirdiklerini belirten Taliban Basın ve Kültür Konseyi üyesi Muhammed Celal, örgüte yönelik operasyonların süratle devam ettiğini söyledi.

Taliban’ın bir saha komutanı da yaptığı açıklamada Taliban istihbaratının sivillere ve sivil tesislere yönelik çok sayıda saldırı girişimini etkisiz hale getirdiğini belirterek “Harici” diye nitelediği IŞİD’den çok sayıda kişiyi tutukladıklarını söyledi.

İsmi açıklanmayan Taliban komutanı, “Biz Nengerhar’daki saldırının sorumlularının neredeyse tamamını yakaladık, onlar da eylemlerini itiraf ettiler. Harici fitnesi hızla sona doğru yaklaşıyor” dedi.

Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirdikten sonra cezaevlerindekileri tahliye etmesi sebebiyle Nengerhar cezaevindeki çok sayıda IŞİD militanının da serbest kaldığı bildirilmişti. Nengerhar, 11 Eylül saldırısından önce el-Kaide’nin merkezi olarak niteleniyordu.

IŞİD son olarak Hazaralara ait bir okula ve bir camiye saldırı düzenlemişti.

YDH