DÜNYA
Giriş Tarihi : 08-10-2021 11:09   Güncelleme : 08-10-2021 11:09

Amerika Afganistan'dan sonra Irak’tan da çekilmeye başladı..

Irak ortak operasyonlar komutanlığı, Amerikan rejiminin Irak’ın el-Enbar ilindeki Ayn el-Esed üssünden üç tugayı çektiğini açıkladı.

Amerika  Afganistan'dan sonra Irak’tan da çekilmeye başladı..

 Fars haber ajansının haberine göre Rusya’nın Arapça yayın kuruluşu Rusya el-Youm, Twitter hesabından duyurduğu acil haberinde Irak ortak operasyonlar komutanlığının Amerikan rejiminin Irak’ın Ayn el-Esed üssünden üç askeri birliği çektiğini açıkladığını bildirdi.

Amerikan güçlerinin Ayn el-Esed üssünden çekilmesi ile ilgili olarak henüz daha fazla ayrıntı verilmezken, Irak ortak operasyonlar komutanlığı sözcüsü Tahsin el-Hafaci, Irak’ın Amerika’nın muharip güçlerine ihtiyacı olmadığını belirtti ve “Amerika yıl sonuna kadar Ayn el-Esed ve el-Harir üslerindeki üç muharip askeri birliği çekecek” dedi.

Irak’tan çekilen Amerikan güçlerinin başka ülkelere gideceğini belirten Tahsin el-Hafaci, Irak’ın yalnızca hava kuvvetleri alanında eğitime ve ekipmana ihtiyacı olduğunu söyledi.

Amerika’nın daha önce muharip güç gönderme konusunda Irak’tan talepte bulunmadığını belirten Hafaci, bu yıl yapılan anlaşma çerçevesinde Amerika’nın Irak’taki muharip güçlerini çekmeye başladığını söyledi.

Irak Parlamentosu, 2020 yılının ocak ayında başta Amerika olmak üzere yabancı güçlerin Irak’tan çekilmesi yönünde karar almıştı.

Amerikan rejimi, Irak hükümeti üzerinde siyasi ve ekonomik baskı kurarak askerlerini çekmemekte ısrar etse de direniş gruplarının askeri lojistik konvoylarına ve askeri üslerine yaptığı saldırılar üzerine muharip güçlerini çekmeyi kabul etti.

Irak’la Amerika, birkaç ay önce yaptıkları stratejik diyalog toplantısında Amerika’nın Irak’taki muharip güçlerinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar çekilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.

YDH