FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 06-10-2021 13:45   Güncelleme : 06-10-2021 13:45

Hamas Mısır görüşmesinin perde arkası..

Hamas’ın Mısır istihbaratıyla yaptığı beş saatlik görüşmenin ayrıntıları basına sızdı.

Hamas Mısır görüşmesinin perde arkası..

Katar’ın el-Arabi el-Cedid haber sitesinin Mısır ve Hamas kaynaklarına dayanarak bildirdiğine göre Hamas heyeti ile Mısır İstihbarat Servisi Başkanı Abbas Kamil’in yaptığı beş saatlik görüşmede yalnızca esirler konusu ele alınmadı.

Görüşmede abluka altındaki Gazze’de yaşanan durumun da ele alınan konulardan biri olduğu belirtilirken el- Arabi el-Cedid’e konuşan kaynaklar, Hamas’ın ateşkes anlaşmasına varılabilmesi için öngördüğü şartları açıkladı.

Bir Hamas üyesi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu görüşmede şu vurgulandı: Herhangi bir ateşkes anlaşması, Kudüs’teki, Batı Şeria’daki ve İsrail zindanlarındaki duruma bağlıdır.        Bu yalnızca Gazze Şeridi ile ilgili bir durum değildir” dedi.

Söz konusu Hamas üyesi ayrıca tüm konuların ateşkes meselesiyle ilişkilendirilmesinin Mısır tarafı için çok sürpriz olduğunu söyledi.

El-Arabi el-Cedid’e açıklama yapan kaynaklar, Hamas liderlerinin Mısır yetkililerine, 1948 topraklarına yaşayan Filistinlilerin savunulması görevinin de Gazze direnişinin yükümlülükleri arasında olduğunu söylediğini belirti ve ırkçı İsrail rejimi ile Filistin direnişi arasında son olarak yaşanan 11 günlük savaşta da öyle olduğunu hatırlattı.

Hamas heyeti ile Mısır istihbarat yetkilileri arasında yapılan beş saatlik görüşmede esir takası konusunda neler konuşulduğuna dair her iki taraftan da bir ayrıntı nakledilmezken Mısırlı bir kaynak, önümüzdeki 48 saat içerisinde ırkçı İsrail rejimi güvenlik yetkililerinden birinin Kahire’ye gelebileceğini ve bu konuda kendisine bilgi verilebileceğini söyledi.

Gazze Şeridi’ndeki durumla ilgili olarak da Mısır tarafı Hamas yetkililerine Gazze’nin yeniden inşası için ihtiyaç durulan malzemelerin gönderilmesi hususunda ırkçı İsrail rejiminin öne sürdüğü şartlar konusunda bilgilendirdi.

Öte yandan Hamas’ın yeni siyasi bürosunun ilk toplantısını pazartesi günü Kahire’de yaptığı açıklandı.

Habere göre uzmanlar, Hamas’ın yeni siyasi bürosunun toplantısını Kahire’de yapmasının Mısır’ın mevcut dönemde Hamas’la ilişkilerini güçlendirmeye önem verdiğine dair bir mesaj içerdiğini söyledi.

YDH