GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-10-2021 14:18   Güncelleme : 05-10-2021 14:18

Suriye ordusu ve Türkiye’nin İdlib’in Cebel Zaviye bölgesine askeri yığınak yaptığı iddia edildi..

 Suriye ordusu ve Türkiye’nin İdlib’in Cebel Zaviye bölgesine askeri yığınak yaptığı iddia edildi..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi’de yaptığı görüşmenin detaylarına ilişkin belirsizlikler sürerken Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, Türkiye’nin İdlib’de sahada değişikliğe neden olacak adımlar attığını öne sürdü.

Haberde, Suriye ordusunun Rusya’nın hava desteği altında Halep-Lazkiye (M4) karayolunu açmak ve Türkiye de dahil olmak üzere tüm ülkeler tarafından terör örgütü olarak nitelenen Heyet Tahrir Şam tarafından kontrol edilen İdlib’e daha fazla nüfuz etmek için hazırlık yaptığına dikkat çekildi.

Suriye ordusu ve Rusya’nın M-4 karayolunu açabilmek için İdlib’in Cebel Zaviye bölgesini terörist gruplardan temizlemek için askeri hazırlıklar yaptığını belirten el-Ahbar gazetesi, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde Türkiye’nin de aynı şekilde Cebel Zaviye bölgesine güç takviyesi yaptığını bildirdi.

Haberde Türk ordusunun İdlib’in Cebel Zaviye bölgesine tanklar, zırhlı araçlar ve ağır toplar da dahil olmak üzere askeri takviyeler getirdiği ve Suriye ordusunun konuşlanma bölgeleriyle temas hatlarına yakın yeni bir askeri nokta kurduğu öne sürüldü.

El Ahbar’a açıklama yapan askeri kaynaklar, Suriye ordusunun Cebel Zaviye bölgesini kontrol altına almasının M-4 karayolunun açılması anlamına geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 17 Eylül 2018’de yaptıkları Soçi mutabakatında M-4 ve M-5 karayollarının 2018 yılının sonuna kadar açılması kararlaştırılmıştı.

Rusya ve Suriye, aradan geçen üç yıla rağmen M-4 karayolunun açılmadığını ve bu bölgenin hala silahlı grupların kontrolünde olduğunu belirterek Türkiye’yi Soçi mutabakatındaki yükümlülüğün yerine getirmemekle suçluyor.

El Ahbar gazetesi, Cebel Zaviye bölgesine iki taraflı askeri yığınaktan bahsederken, Türkiye’nin sahadaki silahlı grupların mahiyetinde değişiklik yapmaya yönelik önlemler almaya başladığını öne sürdü.

Diğer silahlı gruplar ile Heyet-i Tahrir Şam (HTŞ) arasında yeni birleşmelerin önünü açan bu yeni gelişmelerin HTŞ’nin ve onun lideri olan Ebu Muhammed Colani'ye olumlu bir imaj kazandırmaya yönelik olduğunu belirten gazete, Türkiye tarafından kurulan ‘ Suriye Milli Ordu’ adlı silahlı grubun da, İdlib'e doğru ilerlemeye hazırlandığını öne sürdü.

YDH