DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-10-2021 15:07   Güncelleme : 04-10-2021 15:07

Hizbullah: Henüz Amerika’nın Lübnan’a uzanan ellerini kesmeye başlamadık, bu savaşa da gireceğiz ve Lübnanlılar o zaman başka bir şey görecek.

Hizbullah Yürütme Kurulu Başkanı, Amerika’nın Lübnan’ın iç işlerine müdahaleleri konusunda açıklamalarda bulundu.

Hizbullah: Henüz Amerika’nın Lübnan’a uzanan ellerini kesmeye başlamadık, bu savaşa da gireceğiz ve Lübnanlılar o zaman başka bir şey görecek.

 ISNA haber ajansının bildirdiğine göre Hizbullah Yürütme Kurulu Başkanı Haşim Safiyeddin, Lübnan’ın güneyindeki Bint Cubeyl kentinde düzenlenen bir törende yaptığı konuşmada Amerika’nın Lübnan’a yönelik yaptırımlarına ve Hizbullah’ın İran’dan akaryakıt temin etmesine değindi.

Haşim Safiyeddin: “Bizim İran’dan Lübnan’a yakıt getirme savaşına girmemiz, yeni aşamaya geçiş için uyarı niteliğindedir” dedi.

Lübnan’ın yaşadığı akaryakıt krizine ve çözüm arayışına değinen Safiyeddin, “Biz yaklaşık 6 ay boyunca yakıt meselesi, sınırlar ve bunun sonuçları üzerine kafa yorduk. Uygun zamanın gelmesi için sabretmek gerekiyordu. Biz bu savaşa girdiğimizde bunun sonuçlarının ne olacağı herkes tarafından anlaşıldı. Amerika, Batı ve onların müttefikleri bir yakıt sınavına girdiler” dedi.

Hizbullah Yürütme Kurulu Başkanı Haşim Safiyeddin sözlerini şöyle sürdürdü: “Amerikalılar, Batılı ülkeler ve diğer ülkeler, İran’dan Lübnan’a yakıt gönderilmesini engellemek için derhal harekete geçti. Onların Lübnan’daki gelişmeleri, ülkenin güvenliğini ve ekonomisini olumsuz etkilediği herkes tarafından anlaşıldı. 

Ancak biz Amerika’nın ülkenin kurumlarına müdahale eden ellerini kesme savaşına henüz girmedik; ancak günü geldiğinde bu savaşa da gireceğiz ve Lübnanlılar o zaman başka bir şey görecek.

Amerika’nın Lübnan’a olan düşmanlığı İsrail’den az değil, hatta bazen daha da fazladır. Ancak biz Lübnanlıların tahammül kapasitelerini göz önünde bulundurarak şartlara bakıyoruz, halk buna katlanabilir mi diye ölçüp değerlendiriyoruz. Biz ülkenin istikrarını ve güvenliğini istiyoruz. Bizim ülkenin bekası için neler yaptığımızı herkes çok iyi biliyor.

Mazot konusunda girdiğimiz savaş, Amerika’nın ve Batı’nın Lübnan’a karşı giriştiği adil olmayan kuşatma karşısında bir dönüm noktasıdır; ancak atılmış olan son adım değildir. İnşallah ikinci veya üçüncü adımları atmamıza gerek kalmaz. Ama bedeli fazla olsa da onları şaşkına çevirebilecek çok fazla adım atabiliriz.”

Haşim Safiyeddin, Hizbullah’ın Lübnan’ın akaryakıt krizine yönelik çözüm adımıyla hükümetin kurulması arasındaki bağlantıya da değinerek şunları söyledi:

“Bu yeni ve bambaşka bir adımdı ve daha sonraki adımlar için zemin yarattı ve hükümet kuruldu. Düşmanlar Hizbullah’ın ve müttefiklerinin Lübnan’daki gücünün artmasından, ülkenin Direniş’in eline geçmesinden endişeliler. Parlamento seçimlerinin ertelenmesinden korkuyorlar. Çünkü onlar bu konuda iddiaya girdiler, bu çok açık.   

Onlar, Amerikan uşağı olan ve hiç kimseye bağlı olmayan sivil toplum örgütlerine 30 sandalye kazanmak istiyorlar.

Biz sorumluluklarımıza devam ediyoruz. Biz kazanabileceğimiz her bölgede var olacağız; Amerika zayıflıyor Afganistan’da ve bölgede çok daha kötü duruma düşebilirler.”

Hizbullah Yürütme Kurulu Başkanı Haşim Safiyeddin, konuşmasında Suriye’deki duruma da değindi ve şöyle dedi:

“Şu an Arap dünyası ve İslam dünyası Ortadoğu bölgesinde yepyeni bir sahneye tanık oluyor. Suriye’de neler olduğunu görüyorsunuz. Tüm dünya Suriye ile ilişki kurmaya çalışıyor. Öte taraftan Lübnan’daki Amerikan takipçilerinin ne halde olduğunu da görüyorsunuz, hepsi şu an bir ölüm sessizliğine bürünmüş durumda.

Biz şu an birçok sorunla, bölgesel sorunlarla karşı karşıyayız ve bugün bölgesel denklemin asli parçası haline gelmiş bulunuyoruz. Bazı Lübnanlıların bundan korktuğunu biliyoruz; bu onların her zamanki hali. Ancak bizim ülkeyi, ve halkı savunmak ve Lübnan’ın geleceğini korumak için çaba göstermek zorundayız. Doğal olarak ülkeyi koruyabilmemiz için bölgesel denklemin güçlü bir parçası olmak zorundayız.”

YDH