GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-10-2021 19:02   Güncelleme : 03-10-2021 19:02

Sesini duyan olmadı: Kanser hastası Ayşe Özdoğan cezaevine götürülüyor..

"Bu aşamaya gelmeden önce hastalığa ilişkin tüm raporları dilekçe yazarak mahkemeye sundum ama dikkate alınmadı"

Sesini duyan olmadı: Kanser hastası Ayşe Özdoğan cezaevine götürülüyor..

Sosyal medyadan yardım isteyerek sesini duyurmaya çalışan kanser hastası Ayşe Özdoğan'ın ailesi, Özdoğan'ın cezaevine gönderilmek üzere polis tarafından evinden alındığını duyurdu.

Ayşe Özdoğan'ın kardeşi Emine Erdem Twitter'dan yaptığı paylaşımda,"İnfaz erteleme gerçekleşmedi, kardeşimi almaya geldiler" dedi. Erdem, ablasının sağlık kontrolünden geçtikten sonra Denizli cezaevine götürüleceğini söyledi.

Avukat Cemil Çiçek de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Ayşe Özdoğan'ın kardeşi ile görüştüğünü belirterek "Maalesef son evre kanser hastası Ayşe Özdoğan tutuklanmış" dedi.

Euronews'e konuşan Ayşe Özdoğan "Sesimi kimseye duyuramadım” demişti.

Özdoğan'ın açıklamaları şu şekilde:

“Mahkemeden gelen yazıda duruşmaya gelmemem durumunda zorla getirileceğim yazıyordu. O halimle hasta yatağımdan kalkıp mahkeme gittim. Oysa bu aşamaya gelmeden önce hastalığa ilişkin tüm raporları dilekçe yazarak mahkemeye sundum ama dikkate alınmadı. Henüz ağzımın içinde ve yüzümde yaralar varken ve dikişlerim alınmadan hakim karşısına çıktım. Hakimin tutuklama kararı vermesi sonucu mahkeme sonunda fenalaşarak baygınlık geçirdim. Daha sonra bedenime ve yüzüme yapılan müdahaleler sonucu ayıltılarak cezaevine gönderildim. İlk gün bir hücrede tek başıma kaldım, hava soğuktu ve yerde yatmak zorunda kaldım. Yürümekte zorlandığım için ameliyatlı bölgelerimi ranzaya duvara vurdum. Koğuşa alındığımda yüzüm ve gözlerim, görüş açımı tamamiyle kapatacak kadar şişmişti. Bu durumu gören bazı arkadaşlarım halimi görüp ağladı. Cezaevinde kendi işlerimi göremediğim için hep birilerinin yardımına muhtaç oluyordum. Ağrılarım ve kanamam oluyordu. Beslenmem için ezilmiş veya öğütülmüş gıdaya ulaşmam konusunda kolaylık gösterilmedi.”

'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 9 yıl hapis cezası
Ayşe Özdoğan, Gülen yapılanmasına yönelik bir soruşturma kapsamında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla açılan davada 9 yıl 4 ay hüküm giymişti.

İddianamesinde kendisine isnat edilen suçlar ise şunlar: Özel bir öğrenci yurdunda idarecilik yapmak, Bank Asya’da hesabının olması, dernek üyeliği ve Bylock mesajlaşma programını kullanılması.

Özdoğan için adli tıp raporu bekleniyordu
Özdoğan'ın açıklamaları sonrası Antalya Başsavcılığından bir açıklama yapılmıştı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada tedavi sürecinin ve infaz erteleme işlemlerinin aksatıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilmişti.

Akşam gazetesinin aktardığına göre Adli Tıp Kurumu Başkanlığı 3. İhtisas Kurulu, oy birliğiyle Ayşe Özdoğan'ın tetkiklerinde nüks veya metastaz bulgusuna rastlanmadığı ve cezasının infazına cezaevinde devam edebileceği sonucuna vardı.

t24