GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-09-2021 18:08   Güncelleme : 25-09-2021 18:08

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kuzeni İsrail ile yaptığı anlaşmayla Ak Parti'ye tuzak mı kuruyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kuzeni Dr Halil Mutlu'nun imza attığı TASC-Ortodoks Yahudi Ticaret Odası deklarasyonu metni ve fotoğrafı için, Dışişleri'nden özür dilenirken Erdoğan'ın yeğeninin İsrail ile böyle bir anlaşmaya girişmesi dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kuzeni İsrail ile yaptığı anlaşmayla Ak Parti'ye tuzak mı kuruyor?

BAE ve Bahreyn'in Filistin davasını satarak Siyonist İsrail ile ‘normalleşme’ anlaşması imzalaması Türkiye tarafından tepkiyle karşılanmasına rağmen Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin (TASC) Siyonistler ile yaptığı deklarasyon, Filistin davasına ihanet olarak yorumlandı. Deklarasyonda, işgal rejimi ile BAE arasındaki anlaşmaya atıf yapılması tepki çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” konferansını düzenleyen Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi ile  Ortodoks Yahudi Ticaret Odası bir deklarasyona imza attı. 6 maddelik deklarasyonun bazı maddeleri Filistin davasına ihanet niteliği taşıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kuzeni Dr. Halil Mutlu'nun eş başkanlığını yaptığı Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC), Ortodoks Yahudi Ticaret Odası ile yayınladığı deklarasyon için Dışişleri'nden özür diledi. Dışişleri Bakanlığı'nın 'Filistin davasına ihanet' diye tepki gösterdiği Abraham Anlaşmaları'na açık destek verilen anlaşmanın imza törenine Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran da katılmıştı. Kıran'ın çektirdiği fotoğrafta elinde tuttuğu belgenin 4 ve 5. maddelerinde Abraham Anlaşmaları'na destek verildiği görüntülenmişti.

Bakan yardımcısı deklarasyon metnini sevinçle tuttu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti dolaysıyla ABD’de bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ise sözde deklarasyon metnini sevinçli bir şekilde tutarak kameralara poz verdi. Kıran’ın işgal rejimi ile anlaşmayı sevinç ile tutması tepkileri de beraberinde getirdi.

TASC, Dışişleri Bakan Yardımcısı'nın deklarasyonun içeriğiyle ilgili kendileri tarafından bilgilendirilmeme hatasını yaptıklarını açıkladı.

Trump döneminde İsrail ile BAE arasında imzalanan ve "Filistin davasının sonu" olarak değerlendirilen Abraham Anlaşması'na destek içeren imzalanan anlaşmada yer alan maddelerin olduğu ortaya çıkması sonrası TASC, önce anlaşmadan çekildiğini açıkladı daha sonra da yaptığı yazılı bir açıklama ile fotoğrafta yer alan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran'dan özür diledi.

TASC'ın açıklaması:

"Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Birleşmiş Milletler Genel Kurul haftası sırasında Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi'nin TASC'ın düzenlediği yıllık faaliyetin konukları ve organizatörleriyle faaliyet devam ederken kendilerinin talepleri üzerine fotoğraf çektirme nezaketi gösterdi.

Yahudi Ticaret Odası Başkanı Duvi Honig ve TASC Eşbaşkanı Günay Evinch bu sırada önceden planlanmaksızın bu fotoğrafın çekilmesini talep ettiler. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran'a söz konusu sivil toplum girişiminin içeriği hakkında önceden bilgi verme sorumluluğumuzu yerine getirmedik. Fotoğrafta bu deklarasyonu göstermek de bizim hatamızdı. Bakan Yardımcısı Kıran'dan ve kamuoyundan ortaya çıkabilecek herhangi bir yanlış anlama için özür diliyoruz. Saygılarımızla."

TASC, dün yaptığı açıklamada da şu sözlerle deklarasyondan çekildiğini açıkladı:

"Uygun bir konsensüs olmaması nedeniyle, TASC, Ortak TASC-OJC Deklarasyonu'ndan çekilmektedir. Barış, refah ve güvenlik için tüm ilgili taraflarla daha fazla diyalog için sabırsızlanıyoruz."

ABRAHAM ANLAŞMASI NEDİR?

ABD eski başkanı Donald Trump ve damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’in öncülüğünde, Beyaz Saray’da siyonist rejim  ile Birleşik Arap Emirlikleri ile "Barış ve diplomatik ilişkilerin kurulması", Bahreyn ile 'tam diplomatik ilişki' anlaşmaları 15 Eylül'de gerçekleşti. Bu anlaşmalara Başkan Trump, Musevilik dini içerisinde yer alan "Abraham Anlaşmaları" adını verdi. Arap dünyasında 1977’de Mısır ve 1994’de Ürdün ile kurulan diplomatik ilişkilerden sonra, 2020 yılında Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, siyonist rejimi  devlet olarak tanıdı.

Deklarasyonda TASC Eş Başkanları Günay Evinç ve Halil Mutlu ile Ortodoks Yahudi Ticaret Odası Başkanı Duvi Honig imzası bulunuyor.

Hürsedahaber