DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-09-2021 18:05   Güncelleme : 25-09-2021 18:05

Hizbullah meydan okudu: Hazırız

Filistin medyasına göre Hizbullah Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım Lübnan'a yapacak her türlü saldırı konusunda Siyonist rejimi uyardı.

Hizbullah meydan okudu: Hazırız

Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Naim Kasım Cuma akşamı yaptığı açıklamada işgalci rejim İsrail'in Lübnan'a yapacağı her türlü saldırıya karşılık verileceği ve silahlı savunmaya da hazır olduğu konusunda uyardı.

Filistin medyasına göre Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım İsrail'in Lübnan'a yapacağı her türlü saldırının Hizbullah'tan gelecek bir yanıtla karşılanacağını söyledi.

"İsrail'in Lübnan'a yapacağı her saldırı Hizbullah'tan gelecek bir yanıtla karşılanacak. [Lübnan] bir savaşa sürüklense bile, savaşla yüzleşeceğiz. Silahlarımız hedefe kilitli ve dolu. - Twitter'daki haberlere göre, daha fazla silaha ihtiyacımız olursa - kendimizi yeniden silahlandırma yollarımız var."

”Lübnan hükümetinin [İsrail düşmanı] ile sınır meselesiyle ilgili dolaylı müzakereler konusundaki tutumunu bekliyoruz ve sıramız geldiğinde görevimizi yapacağız" açıklamasında bulunana Kasım, "Lübnan merkez bankası ve Lübnanlı akaryakıt şirketleri Lübnan'ın petrol/akaryakıt ihtiyaçlarını karşılamadığı sürece petrol getirmeye devam edeceğiz" dedi.

Kasım'ın açıklaması, Lübnan Cumhurbaşkanı Michelle Aoun'un Cuma günü erken saatlerde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmanın sonrasında geldi.

Aoun konuşmasında Lübnan'ın İsrail'le olan deniz anlaşmazlığına ilişkin dolaylı görüşmelerin yeniden başlatılması çağrısında bulundu.

"İsrail'in Lübnan'a yönelik tekrarlanan tehditlerinden ve son zamanlarda İsrail'in tartışmalı deniz sınırı boyunca petrol ve doğal gaz arama faaliyetleri yürütme planlarından ciddi şekilde endişe duyuyoruz" dedi.

"Münhasır ekonomik bölgemizin sınırlarını ihlal etmeye yönelik her türlü girişimi kınıyoruz ve bu bölgede bulunan petrol ve gaz hakkımızı koruyoruz. Lübnan, güney deniz sınırlarının uluslararası hukuka uygun olarak sınırlandırılmasına ilişkin dolaylı müzakerelerin yeniden başlatılmasını talep ediyor. Sınır iddialarımızdan vazgeçmeyeceğiz ve taviz vermeyeceğiz ve bizimle birlikte durmak uluslararası toplumun rolüdür."

Siyonist işgalci rejim İsrail ve Lübnan arasında son 30 yılda yapılan ilk görüşmeler olan Ekim 2020'de deniz sınırlarıyla ilgili ABD aracılığı ile müzakereler başladı. Sınır anlaşmazlığını çözme alanında ve daha fazla da gaz aramasını keşif teşvik edeceği umuluyordu.

İsrail zaten Akdeniz'den önemli miktarda gaz alıyor, ancak Lübnan bunu henüz yapmadı. Lübnan Heyetinin zaman içinde karşılaştığı önemli konu Hizbullah Hareketi’nin direnişi ve Lübnan aleyhine gelişen durumda görüşmeleri terk etmek.

Görüşmeler dört tur sonra Kasım ayında durdu. İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz Lübnan'ı pozisyonunu yedi kez değiştirmekle suçlayarak “provokasyona yol açan pozisyonlar" iddiasında bulundu.

Aoun'un sözleri, yeni Lübnan hükümetinin 4 Ağustos 2020'de Beyrut limanını tahrip eden yıkıcı bir patlamanın ardından başlayan 13 aylık siyasi krizi sona erdirmeye yemin etmesinden iki hafta sonra geldi.

Kasım'ın açıklaması, Lübnan halkına Aoun'un İsrail'in eylemlerini kınamasına rağmen Hizbullah'ın kendisini hala Lübnan'ın gerçek savunucusu olarak gördüğünün sinyalini verme girişimi olarak algılanıyor.

The Jarusalem Post-İsrail Post