GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-09-2021 11:28   Güncelleme : 24-09-2021 11:28

Erdoğan ‘Piyasaları alt üst ediyorlar’ demişti, Şok'un sahibi Murat Ülker konuştu: Milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok

Murat Ülker, aralarında Şok marketlerinin de olduğu zincir marketlere yönelik "fahiş fiyat" suçlamalarına cevap vererek "Milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok" dedi.

Erdoğan ‘Piyasaları alt üst ediyorlar’ demişti, Şok'un sahibi Murat Ülker konuştu: Milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok

Pladis Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, aralarında Şok marketlerinin de olduğu zincir marketlere yönelik "fahiş fiyat" suçlamalarına sert cevap verdi. Ülker, gazetecilerle sohbet toplantısında 'fahiş fiyatlar' hakkında açıklamada bulunarak "Marketlere yükleniyorlar. Marketçi alıp satıyor. Parasını üreticiye ödüyor. Milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok. Herhangi bir fahiş fiyat varsa (ürün) asla satılmıyor zaten. Biz yüzde 1 kazanıyoruz. " dedi.

"MİLLETİN AKLIYLA ALAY ETMEYE LÜZUM YOK"
Türkiye'nin büyük bir planlama sorunu olduğunu söyleyen Murat Ülker şunları kaydetti:

"Bir sene dağ-taş soğan dolu ertesi sene piyasada soğan yok. Marketlere yükleniyorlar. Marketçi alıp satıyor. Parasını üreticiye ödüyor. Yani milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok. Herhangi bir fahiş fiyat varsa (ürün) asla satılmıyor zaten. Biz yüzde 1 kazanıyoruz. Bunu indirsek ne olur? Daha pahalıya alıp ucuza satabilen biri doğmadı.

"SADECE DOMATESTEN 35 MİLYON TL ZARAR ETTİK"
O dönem domates fiyatları indirildi. Sadece domatesten 35 milyon TL zarar ettik. Türkiye’de enflasyon yüzde 19 civarında, üretici enflasyonu ise yüzde 45. Yani aradaki fark aslında biz üreticilerin ne kadar fedakarlık yaptığının kanıtı. Artık herkes TL’nin değerlenmesi için çalışması gerekiyor. Neden başkasının parasının değer kaybetmesini bekliyoruz."
"Ya bu memleketin planlamacısı yok mu?" diye soran Murat Ülker, "Market buradaki en zavallı kesim. Alıyor, satıyor. Desen ki, “Aldığın fiyata satma” o zaman hakikaten Alaeddin’in cini lazım. “Aldığın fiyata satmayacaksın.” Nasıl olacak bu iş?" ifadelerini kullandı.

ŞOK Market'te uygulanan "Tarladan markete" konusuna da değinen Ülker, "Biz zaten bunu yapıyoruz. Sözleşmeli tarım diye bir şey var. Biz burada büyüklerden bir tanesiyiz. Muazzam mal alıyoruz ve onları satıyoruz” diye konuştu.

Ülker, başta bisküvi olmak üzere atıştırmalık ürünlerin fiyat hassasiyetini şöyle anlattı:

Bizim mallarda esneklik yok. Bizim mallar kuruş kuruş satılıyor. Örneğin 1 liralık ürüne zam yaparken 110 kuruş demek pratikte olmuyor. 125 kuruş yapınca da tüketici haklı olarak “Yüzde 25 zam yaptılar” diyor. Satışlar bir anda yarıya düşüyor.
Ülker CEO’su Mete Buyurgan da “Bizim için zam yapmak kolay karar değildir” dedi.