GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-09-2021 21:16   Güncelleme : 23-09-2021 21:16

Türkiye ve İsrail arasında yaşanan gelişmeler İbrahim anlaşmalarına evrilir mi?

“Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi” ile “Ortadoks Yahudi Ticaret Odası” ortak deklarasyon yayımlanması sonrası kamuoyunda oluşan tepki üzerine TASC imzasını geri çekti.

Türkiye ve İsrail arasında yaşanan gelişmeler İbrahim anlaşmalarına evrilir mi?

Türkiye'nin Filistin meselesine duyarlı halka rağmen deklerasyona imza atması büyük bir tepki karşılanırken, İsrail'in BAE ve Bahryen gibi ülkelerle imzaladığı İbrahim anlaşmalarına benzer bir anlaşma Türkiye ile İsrail arasında da gerçekleşebilir mi? sorularını akıllara getirdi.

Zaman zaman Türkiye ile İsrail arasında yaşanan rekor hacimli ticari ortaklık ve anlaşmalar basına sızarken Müslüman Türkiye halkına rağmen devlet yönetiminin İsrail ile sıcak ilişkilere girişmeye yönelik adımları dikkatle takip ediliyor.

“Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi” (TASC) ile “Ortadoks Yahudi Ticaret Odası” arasında yayınlanan ortak deklarasyon (Bunun adı ihanet belgesi! https://hurseda.net/gundem/233047-bunun-adi-ihanet-belgesi.html) sonrasında yaşananlar ve oluşan tepki ile birlikte Türkiye tarafı İsrail ile olan deklarasyondan imzasını geri çekti.

Bir taraftan tüm bu gelişmeler yaşanırkan diğer bir taraftan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” konferansını düzenleyen “ Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi” (TASC) ile “Ortadoks Yahudi Ticaret Odası”nın ortak deklarasyonu kamuoyunda büyük tepki uyandırdı.

Türkiye- Amerika- İsrail ortaklığına vurgu yapılan metinde, BAE-İsrail arasında imzalanan İbrahim Anlaşması’na destek verildi. Ayrıca İsrail’e Karşı Boykot Girişimi (BDS) de hedef gösterildi.

Deklarasyon metninde, ‘Amerika'yı, İsrail'i ve Türkiye'yi hedef alan her türlü radikalizm, şiddet içeren aşırıcılık ve terörizmin her türlüsüne karşı çıkın’ ifadesi de yer alıyordu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın mutluluk pozlarıyla elinde tuttuğu belge sosyal medyada eleştirilerin odağı olmasının ardından TASC deklarasyon metninden imzasını geri çektiğini duyurdu. 

Hürseda Haber