DÜNYA
Giriş Tarihi : 23-09-2021 21:10   Güncelleme : 23-09-2021 21:10

Sanaa hükumetine bağlı Yemen ordusu, stratejik öneme sahip el-Beyda ilini tamamen kontrol altına aldı.

Sanaa hükumetine bağlı Yemen ordusu, stratejik öneme sahip el-Beyda ilini tamamen kontrol altına aldı.

El Mesire televizyonunun haberine göre Sanaa hükümetine bağlı Yemen Ordusu Sözcüsü General Yahya Seri, el-Beyda ilini tamamen kontrol altına aldıklarını açıkladı.

Sanaa hükümetine bağlı Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri, yaptığı açıklamada düzenledikleri ‘Özgürlük Şafağı’ operasyonunda öncelikle Suudi koalisyonu ile bağlantılı olan el-Kaide ve IŞİD unsurlarının vurulduğunu söyledi.

Yahya Seri ayrıca Yemen ordusu birlikleri ile Halk Komitelerinin geçtiğimiz 48 saat içinde “Savmaa”, “Mesura” ve “Mikras”ın birçok bölümünü kurtardığını belirterek toplamda 2 bin 700 kilometrekarenin kurtarıldığını söyledi.

Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri, “Ordu güçlerimizin tekfirci unsurlara yönelik operasyonları sürerken mütecaviz Suudi koalisyonu uçakları, tekfircilere hava desteği sağlamak için birliklerimize 30’dan fazla hava saldırısı düzenledi. Füze ve insansız uçak güçlerimiz, bu operasyonlar sırasında düşman mevzilerine 10’dan fazla operasyon yaptı. Bu operasyon sonunda el-Beyda ili tamamen kontrol altına alındı” dedi.

General Yahya Seri, Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun düzenlediği Özgürlük Şafağı operasyonunda Suudi koalisyonu ile işbirliği yapan tekfirci gruplara mensup toplam 230 militanın etkisiz hale getirildiğini belirtti.     

Operasyona ilişkin ayrıntılara da yer veren Yahya Seri, “70 tekfirci işbirlikçi öldürüldü, 140’ı yaralandı, 20’si de esir alındı. 10 zırhlı ve zırhlı olmayan askeri araç imha edildi. Yemen ordusu çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirdi. Tekfirci gruplara ait 7 kamp kontrol altına alındı. Ayrıca ordu birliklerimiz, tekfirci gruplar tarafından rehin alınan çok sayıda vatandaşı da kurtardı” dedi.

General Yahya Seri açıklamasında ayrıca şunları söyledi: “Bu bölgelerin kurtarılmasından ve temizlenmesinden sonra başta yerel yönetim olmak üzere yetkili taraflar, silahlı kuvvetlerimizin yanında durumun normalleştirilmesine başladılar. Bugün el-Beyda halkı, Yemen ordusu ve Halk Komitelerindeki kardeşlerinin yanında bölgelerinin güvenliğini ve istikrarını koruyorlar. Bu kader belirleyici ulusal mücadelede el-Beyda kabilelerinin, toplumsal liderlerinin ve vatandaşların rolünün önemini vurguluyoruz.”

Coğrafi açıdan Yemen’in merkezinde yer alan el-Beyda ili, Sanaa, Zumar, Marib, İbb, Lahic, Abyan, Şebva ve Dali illerine komşu olması bakımından büyük bir stratejik öneme sahip bulunuyor.

YDH