GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-09-2021 18:24   Güncelleme : 12-09-2021 18:24

Suudi Arabistan'ın vaziyet ettiği Arap Birliği, Türkiye’yi hedef aldı..

Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında kabul edilen Türkiye'ye yönelik "Orta Doğu'da provokasyonları durdurması" yönündeki kararlara Türkiye'den tepki geldi.

Suudi Arabistan'ın vaziyet ettiği Arap Birliği, Türkiye’yi hedef aldı..

Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında kabul edilen Türkiye'ye yönelik "Orta Doğu'da provokasyonları durdurması" yönündeki kararlara Türkiye'den tepki geldi.

İslami Analiz'de yer alan habere göre: Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konseyinin 9 Eylül 2021 tarihinde düzenlenen toplantısında kabul edilen kararlarda yer alan, ülkemize yönelik asılsız iddiaları tümüyle reddediyoruz" ifadesi kullanıldı.

Bazı Arap Ligi ülkelerinin "kendi emel ve gündemlerini gizlemek amacıyla" Türkiye'yi hedef alan kalıplaşmış ithamlarını sürdürmelerinin dost ve kardeş Arap halkları nezdinde herhangi bir karşılığının bulunmadığının gayet iyi bilindiği vurgulanan açıklamada, "Kimseye faydası olmayan bu tutumlarda ısrar edilmesi, bölgede son dönemde atılan olumlu adımlarla da bağdaşmamaktadır" değerlendirmesi yapıldı.

"Türkiye Kuzey Afrika ve Orta Doğu'da provokasyonları durdursun"

Euro News ve AA'nın haberine göre; Arap ülkeleri dışişleri bakanları, Libya, Irak ve Suriye gibi Kuzey Afrika ülkelerinde ve Orta Doğu'da Ankara'nın müdahalelerinin bölge güvenliğini "tehdit ettiğini" ileri sürerek Türkiye'nin "provokasyonlarına son vermesi"ni de içeren bir dizi karara imza koydu.

Özellikle, "Libya'daki Türk müdahalelerini" kınayan Arap ülkeleri "Türkiye'nin Suriye topraklarındaki saldırısını" da reddetti ve bunu "Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ilkelerinin ve Güvenlik Konseyi kararlarının "açık ihlali" olarak değerlendirdi.

Bu durum karşısında Arap Ligi, Mısır'ın başını çektiği Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Irak'ın da yer aldığı "Arap ülkelerinin içişlerine Türk müdahalesi" konusunda bir komitenin kurulmasını da memnuniyetle karşıladı.