DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-09-2021 17:07   Güncelleme : 09-09-2021 17:07

Taliban’dan seçim ve uluslararası yasalara uyma vaadi..

Afganistan İslam Cumhuriyeti’nin adını ‘İslam Emirliği’ olarak değiştiren Taliban, tüm halkın katılacağı seçim vaadinde bulundu.

Taliban’dan seçim ve uluslararası yasalara uyma vaadi..

Taliban tarafından kurulan hükümetin enformasyon bakanının müsteşarı Katar’ın el-Cezire televizyonuna verdiği demecinde Afganistan’da seçim yapacaklarını ve tüm Afgan halkının da bu seçimlere katılabileceğini söyledi.

Taliban yetkilisi, bir sonraki aşamanın seçimler olacağını ve Afgan toplumunun tüm kesimlerinin bu seçime katılacağını söyledi.

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, önceki gün kabineyi açıkladıktan sonra Heybetullah Ahundzade’nin Taliban lideri olarak kalmaya devam edeceğini söylemişti.

Kurulduğu açıklanan hükümetin geçici olduğunu ve şu andaki mevcut işlerin yürütülmesi için bu hükümetin kurulduğunu belirten Mücahid, Afganistan’daki yeni hükümetin demokratik esasla üzerine kurulmayacağını söyledi.

Yine el-Cezire televizyonuna demeç veren Taliban hükümetinin başbakanı Muhammed Hasan Ahund, kurdukları İslam Emirliğinin Afgan halkı ve dünya için güvenlik sağlayacağını belirterek Taliban’ın seçimler yapma ve uluslararası sözleşmelere saygı gösterme niyetinde olduğunu söyledi.

Taliban Lideri Molla Heybetullah Ahundzade de Afganistan’daki hükümetin İslam şeriatının kurallarına uygun olacağını belirtti ve şeriata aykırı olmayan uluslararası yasalara ve sözleşmelere de uyacağını söyledi.

Heybetullah Ahundzade ayrıca Afganistan’daki diplomatların, büyükelçiliklerin, yardım kuruluşlarının ve yatırımcıların güvenliğinin garanti altına alınacağını belirtti.

Afgan topraklarının hiçbir ülkeye karşı kullanılmayacağını taahhüt eden Ahundzade, Taliban’ın komşularıyla ve dünya ülkeleriyle olumlu ve güçlü ilişkiler kurmak istediğini vurguladı.

YDH