FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 09-09-2021 13:31   Güncelleme : 09-09-2021 13:31

Filistin'de gösteriler ve protestolar durmuyor Siyonist İsrail gerçek mermilerle saldırdı! 14 Filistinli yaralandı

İşgal rejimi İsrail Filistinli tutuklulara destek amacıyla düzenlenen gösteriye müdahale etti. Siyonist çetenin gerçek mermi ve gaz bombalarıyla saldırdığı olayda topamda Filistinli genç yaralandı

Filistin'de gösteriler ve protestolar durmuyor Siyonist İsrail gerçek mermilerle saldırdı! 14 Filistinli yaralandı

Siyonist rejim askerlerinin Nablus'un Havvara ve Beyta bölgelerine yönelik saldırısında biri gerçek mermi, 9'u ise plastik mermi ile yaralanan 10 Filistinli yaralandı.

Filistin Kızılayı'ndan yapılan açıklamada 89 Filistinlinin de  İsrail askerlerinin attığı göz yaşartıcı gazdan etkilendiği kaydedildi.

Gösteriler ve protestolar durmuyor

Filistin'in Ramallah, El-Bire, Tulkerm, Cenin, Nablus, El-Halil ve Beytullahim kentlerinde İsrail hapishanelerindeki tutuklulara destek gösterileri düzenlenmişti.

Filistin Esirler Cemiyeti'nden yapılan yazılı açıklamada, İsrail özel kuvvetlerinin sabah saatlerinde Gilboa Hapishanesinin 3 numaralı bölümüne baskın düzenlediği ve bazı tutukluları başka cezaevine naklettiği belirtilmişti.

6 Filistinli tutuklu İsrail hapishanesinden kaçtı

Filistinli 6 tutuklu 6 Eylül sabahı, İsrail'in kuzeyinde yer alan yüksek güvenlikli Gilboa Hapishanesinden tünel kazarak kaçmıştı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), Fetih Hareketi'nin silahlı kanadı El-Aksa Şehitleri üyesi Zekeriya ez-Zebidi ile İslami Cihad Hareketi mensubu Yakub Nufeyat, Muhammed Kasım el-Arıda, Yakub Mahmud Kadri, Eyhem Fuad Kemamci, Mahmud Abdullah el-Arıda'nın cezaevinde aynı koğuşta kaldıklarını ve 10 metrelik bir tünel kazdıklarını duyurdu.

İsrail'deki yüksek güvenlikli hapishanelerden biri olan Gilboa Hapishanesi, İrlandalı uzmanların gözetiminde inşa ettirilerek 2004'te açılmıştı.

Doğu Kudüs’te Filistinlilere saldırı: 4 yaralı

Filistinli gençler İsrail’in cezaevlerindeki tutuklulara baskılarını protesto etmek ve tutuklulara destek vermek amacıyla gösteri düzenledi.

Gençler akşam saatlerinde Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı’nda toplandı.

Mescid-i Aksa’da kılınan yatsı namazından sonra Kubbetu’s Sahra ile Kıble Mescidi arasındaki revakların altında toplanan Filistinliler tutuklulara destek sloganları atarak, tekbir getirdi.

Polis Şam Kapısı’ndaki göstericilere müdahale etti

İsrail polisi, gençlerin topLanmasına müsaade etmedi.

Atlı polisler ile TOMA’ların yanı sıra diğer polisler Filistinli göstericilere saldır.

Filistin Kızılayı'ndan yapılan açıklamada, İsrail polisi gençlere ses bombası attığı ve plastik mermi kullandığı belirtildi.

Şam Kapısı’ndaki gerginlik sürüyor

Açıklamada, polislerin müdahalesinde 2 Filistinlinin plastik mermiyle, 1 Filistinlinin ses bombasıyla, 1 Filistinlinin de darp sonucu yaralandığı kaydedildi.

Polisin müdahalesi sonucu Filistinli gençler Şam Kapısı’ndan Sahire Kapısı’na kadar tekbir getirerek ve sloganlar atarak uzaklaştı.

Ayrıca Şam Kapısı’ndan Sahire Kapısı’na uzanan Kanuni Sultan Süleyman Caddesi boyunca polis ile göstericiler arasında kovalamaca yaşandı.

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Filistin Esirler Heyeti bugün yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Filistinli tutuklulara yönelik "Nazi suçları" işlediğini belirterek, uluslararası topluma Filistinli tutukluları koruması için devreye girme çağrısında bulunmuştu.

Ne olmuştu?

Filistinli 6 tutuklu, 6 Eylül sabahı, İsrail'in kuzeyinde yer alan yüksek güvenlikli Gilboa Hapishanesi'nden tünel kazarak kaçmıştı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), Fetih Hareketi'nin silahlı kanadı El-Aksa Şehitleri üyesi Zekeriya ez-Zebidi ile İslami Cihad Hareketi mensubu Yakub Nufeyat, Muhammed Kasım el-Arıda, Yakub Mahmud Kadri, Eyhem Fuad Kemamci, Mahmud Abdullah el-Arıda'nın cezaevinde aynı koğuşta kaldıklarını ve 10 metrelik bir tünel kazdıklarını bildirmişti.

İsrail'deki yüksek güvenlikli hapishanelerden biri olan Gilboa Hapishanesi, İrlandalı uzmanların gözetiminde inşa ettirilerek 2004'te açılmıştı.

Hürsedahaber