DÜNYA
Giriş Tarihi : 08-09-2021 18:18   Güncelleme : 08-09-2021 18:18

Afganistan İslami Vahdet Partisi Lideri Muhakkik, Taliban’ın açıkladığı kabineye tepki gösterdi.

Afganistan’daki Hazara topluluğunun siyasi liderlerinden Muhammed Muhakkik, Taliban’ın açıkladığı kabineye tepki gösterdi.

Afganistan İslami Vahdet Partisi Lideri Muhakkik, Taliban’ın açıkladığı kabineye tepki gösterdi.

Afganistan’dan yayın yapan ‘Ettelaat-ı Ruz’un haberine göre Afganistan İslami Vahdet Partisi Lideri Muhammed Muhakkik, Taliban’ın hükümet ilan etme şekline tepki göstererek “Zorla biat almak Taliban’a meşruiyet kazandırmaz” dedi.

İslami Vahdet Partisi Lideri Muhammed Muhakkik, yayımladığı bildiride “Taliban hareketinin çalışma yöntemini temelden gözden geçirmesi, hükümet organlarını ve sunulan bakanlar kurulu listesini kamuoyunu ikna ederek hazırlaması ve ülkedeki barış ve istikrar şartlarını kolaylaştırması beklenir” dedi.

Ülkedeki mevcut şartlar içerisinde Taliban’ın tüm tarafları kapsayacak bir hükümet kurma vaadini yerine getirmesinin beklendiğini belirten Muhammed Muhakkik, “Ancak Taliban’ın açıkladığı geçici hükümet listesi, hükümetin kuruluşunda Afganistan halkının siyasi, etnik, mezhebi yapısının ve dil farklılıklarının göz ardı edildiğini gösteriyor” dedi.

Taliban’ın açıkladığı hükümet listesinin halkın görüşüne itibar edilmediğini gösterdiğini vurgulayan İslami Vahdet Partisi Lideri Muhammed Muhakkik bu tür bir hükümetin kabul edilemez olduğunu söyledi.

  YDH