DÜNYA
Giriş Tarihi : 08-09-2021 09:56   Güncelleme : 08-09-2021 09:56

Taliban: Amerika’yla iyi ilişkiler kurmak istiyoruz, Biz İsrail’le hiçbir ilişki kurmayacağız..

Taliban, Amerika da dahil olmak üzere uluslararası toplumun tüm üyeleriyle iyi ilişkiler kurmak istediğini açıkladı.

Taliban: Amerika’yla iyi ilişkiler kurmak istiyoruz, Biz İsrail’le hiçbir ilişki kurmayacağız..

YDH'da yer alan  Sputnik Arapça servisinin haberine göre Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin, bugün yaptığı açıklamada, Taliban’ın Amerika da dahil olmak üzere uluslararası toplumun tüm üyeleriyle iyi ilişkiler kurmak istediğini ve bunu yapacağını söyledi.

Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin, Sputnik muhabirinin Afganistan’ın uluslararası ilişkilerinin geleceğiyle ilgili sorusuna komşu ülkelerle, bölge ülkeleriyle iyi ilişkiler kurmak istediklerini belirtti, İsrail rejimiyle ise ilişki kurmayacaklarını söyledi.

Süheyl Şahin İsrail’le ilişkiler konusunda “Biz İsrail’le hiçbir ilişki kurmayacağız. Biz başka ülkelerle ilişkiler kurmak istiyoruz; ama İsrail onlar arasında değil. Biz tüm bölge ülkeleriyle, komşu ülkelerle ve Asya ülkeleriyle ilişkilere sahip olmak istiyoruz” dedi.

Amerika ile Afganistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulup kurulmayacağı konusuna da değinen Taliban sözcüsü, “Evet elbette, Amerika bizimle ilişki kurmak istiyorsa ve bu iki ülkenin de çıkarınaysa yeni dönemde ilişkiler tekrar başlayabilir” dedi.

Afganistan’ın yeniden inşasına katılmak isteyen ülkeleri memnuniyetle karşılayacaklarını belirten Süheyl Şahin, hükümetin ne zaman kurulacağı konusunda ise gününü tam olarak bilmemekle birlikte hükümetin yakında kurulacağı konusunda Kabil’den bilgi aldığını söyledi.

ISNA haber ajansının haberine göre de Süheyl Şahin, Afganistan’da basına ve toplumsal hayata yönelik sınırlamalar getirmek gibi bir planlarının olmadığını belirtti “Biz ifade özgürlüğüne inanıyoruz, eleştirileri kabul ediyoruz. Birileri bizim faaliyetlerimizi eleştiriyorsa ve açıklamak istediği görüşleri varsa bu bizim için iyi bir şeydir. Bütün bunlar ifade özgürlüğünün bir parçasıdır; ancak biz yalanın, yalan haberlerin yaygınlaşmasına tanık olmak istemiyoruz. Bunun dışında bizim bir sorunumuz yok” dedi.